Na czym polega pożyczka leasingowa?
Pożyczka leasingowa to alternatywa dla leasingu i kredytu bankowego. Dzięki niej można sfinansować m.in. samochody osobowe, motocykle czy maszyny i urządzenia. Pożyczka leasingowa może być dobrym rozwiązaniem np. dla rolników, lekarzy czy nievatowców.
Nawigacja:
- Co to jest pożyczka leasingowa?
- Jakie przedmioty można objąć pożyczką leasingową?
- Pożyczka leasingowa – dla kogo?
- Pożyczka leasingowa a VAT
- Pożyczka leasingowa a koszt uzyskania przychodu
- Zabezpieczenie pożyczki leasingowej
Co to jest pożyczka leasingowa?
Pożyczka leasingowa to specyficzna forma finansowania, która łączy cechy leasingu i kredytu. Produkt ten powstał w dużej mierze w wyniku trudności w rozliczaniu umów leasingowych przy korzystaniu z unijnych dotacji. Dziś produkt jest dostępny nie tylko dla przedsiębiorców z dofinansowaniem od UE, ale także dla innych firm, które chcą sfinansować np. samochód osobowy lub maszynę budowlaną.
Pożyczki leasingowe znajdują się jedynie w ofercie leasingodawców. Firmy leasingowe proponują takie rozwiązanie jako alternatywę dla tradycyjnego kredytu i leasingu, która może być bardziej opłacalna. Pożyczka leasingowa udzielana jest na konkretny środek trwały. Warto wiedzieć, że pożyczkobiorca staje się właścicielem finansowanego przedmiotu już w momencie jego nabycia. Nie trzeba więc w tym przypadku dokonywać wykupu (jak w leasingu operacyjnym) i przeniesienia własności po zakończeniu okresu spłaty.
Pożyczka leasingowa udzielana jest także na przedmioty o nieco niższej wartości niż w leasingu, choć nie jest to regułą. Leasingodawcy rzadziej wymagają też wkładu własnego. Warto też wiedzieć, że nie ma żadnych ograniczeń związanych z okresem finansowania. Ustala się go w zależności od potrzeb pożyczkobiorcy i najczęściej wynosi od kilku miesięcy do 6 lub 7 lat. Sam proces udzielenia pożyczki jest niezwykle szybki, a to ze względu na małą liczbę koniecznych do spełnienia formalności (podobnie jak w uproszczonej procedurze leasingu).
Jakie przedmioty można objąć pożyczką leasingową?
Jak już wcześniej wspomniano, pożyczka leasingowa przeznaczona jest na konkretny cel, czyli zakup danego środka trwałego. Takie umowy obejmują najczęściej:
-
samochody osobowe i dostawcze, ciężarowe,
-
motocykle,
-
maszyny produkcyjne,
-
niektóre urządzenia specjalistyczne,
-
sprzęt IT,
-
urządzenia medyczne,
-
maszyny budowlane,
-
przyczepy i naczepy.
Bardzo rzadko pożyczka leasingowa udzielana jest na przedmioty nietypowe, stare, niepopularne lub niskiej wartości. Finansowany przedmiot od razu staje się własnością przedsiębiorcy, dlatego może go dowolnie modernizować, np. zainstalować w samochodzie instalację LPG, bez konieczności uzyskania zgody firmy leasingowej.
Pożyczka leasingowa – dla kogo?
Skorzystanie z pożyczki leasingowej jest dużo łatwiejsze niż uzyskanie kredytu dla firm. Wynika to m.in. ze stosowania uproszczonych procedur. Leasingodawcy dodatkowo są zwykle bardziej tolerancyjni, jeśli chodzi o historię zobowiązań.
W pewnych sytuacjach pożyczka leasingowa to niezwykle korzystne rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w przypadku:
-
finansowania przedmiotów opodatkowanych stawką 8% VAT (czyli np. specjalistycznego sprzętu medycznego),
-
rolników, także nieprowadzących działalności gospodarczej,
-
firm ubiegających się o dofinansowanie z UE,
-
przedsiębiorców, którzy nie mają statusu płatnika VAT.
Trzeba jednak wiedzieć, że informacje o aktywnej pożyczce leasingowej często trafiają do rejestrów dłużników np. BIK. Skorzystanie z tej formy finansowania nie pozostaje więc bez znaczenia dla zdolności kredytowej, tak samo jak zaciągnięcie kredytu w banku i np. pożyczki ratalnej. Na tle tych rozwiązań zdecydowanie wyróżnia się leasing, ponieważ stosunkowo rzadko dane trafiają do spisów. Oczywiście należy zaznaczyć, że sam fakt figurowania w BIK nie jest czymś złym, o ile terminowo regulujemy swoje zobowiązania.
Pożyczka leasingowa a VAT
Pożyczkobiorca może odliczyć podatek VAT od zakupionego środka trwałego, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę. Jeśli tego nie zrobi, ma jeszcze możliwość odjęcia opodatkowania:
-
w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (rozliczanie kwartalne);
-
w jednym z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych (rozliczane miesięcznie).
Jeśli przedsiębiorca sfinansował pojazd, to stosuje się takie same zasady odliczenia podatku, jak w leasingu – 50% (cele mieszane) i 100% (cele związane wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą). W tym drugim przypadku musi dodatkowo prowadzić ewidencję przebiegu, zgłosić pojazd do Urzędu Skarbowego i stworzyć regulamin użytkowania go w firmie. Tak jak w leasingu samochodu ciężarowego, przy pożyczce leasingowej na takie auta nie trzeba spełniać dodatkowych warunków, aby odliczyć pełną stawkę. Warto też dodać, że opodatkowanie spłaty raty pożyczki leasingowej to 0%, więc się go nie odlicza.
Pożyczka leasingowa a koszt uzyskania przychodu
Przedsiębiorcy mogą dokonywać amortyzacji środków trwałych w firmie, także jeśli sfinansowali dany przedmiot pożyczką leasingową. Uprzednio muszą jednak zostać spełnione warunki, związane m.in. z przewidywanym okresem jego użytkowania czy jego przeznaczeniem. Firma dokonuje odpisów amortyzacyjnych zgodnie z wybraną metodą amortyzacji i może ująć je w kosztach.
Do KUP zaliczyć można także część odsetkową rat, tak jak ma to miejsce w przypadku leasingu finansowego. Trzeba jednak wiedzieć, że gdy spłata zobowiązania dokumentowana jest za pomocą noty obciążeniowo-uznaniowej, to jest ona kosztem w dacie płatności odsetek, a nie jej wystawienia.
Zabezpieczenie pożyczki leasingowej
Zabezpieczeniem pożyczki leasingowej jest sam przedmiot (w formie zastawu rejestrowego), na którego sfinansowanie pożyczkobiorca otrzymuje środki. Niekiedy firmy leasingowe mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia np. w formie weksla, cesji z ubezpieczenia czy cesji z dotacji (dla dofinansowań od UE).
Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy pożyczkobiorca ubiega się o wysoką kwotę lub kiedy jego zdolność do spłaty zadłużenia budzi pewne zastrzeżenia.
Tagi: pożyczka leasingowa, finansowanieData publikacji: 25/08/2021
Czy pytanie okazało się pomocne?
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana