Na czym polega Prosta Spółka Akcyjna? Najważniejsze cechy PSA
Prosta spółka akcyjna to nowy rodzaj spółki kapitałowej. Stanowi rozwiązanie powstałe z myślą o innowacyjnych i nowych działalnościach gospodarczych (np. startupach). Zaletami prostej spółki akcyjnej są m.in. możliwość zmniejszenia stawki podatku dochodowego, łatwość założenia i elastyczność w organizacji zarządu.
Spis treści:
1. Prosta spółka akcyjna – co to jest?
2. Prosta spółka akcyjna a podatki
3. Jak założyć prostą spółkę akcyjną?
4. Prosta spółka akcyjna – czy warto?
Prosta spółka akcyjna – co to jest?
Prosta spółka akcyjna (PSA) to niepubliczna spółka, która łączy odpowiedzialność akcjonariuszy z elastycznością w myśl kształtowania ich relacji oraz systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Pojawiła się stosunkowo niedawno (istnieje od 1 lipca 2021 roku). Aby ją założyć, nie trzeba przechodzić przez wiele formalności. Stanowi bardziej przystępną i unowocześnioną wersję tradycyjnej spółki akcyjnej.
Najważniejsze cechy prostej spółki akcyjnej to:
-
możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej działalności w oparciu o akcje bez wartości nominalnej,
-
ochrona wierzycieli oparta na zakazie świadczeń na rzecz akcjonariuszy, które mogą zagrozić wypłacalności spółki oraz obowiązek oszczędzania,
-
instytucja kapitału akcyjnego (min. 1 zł) i rezygnacja z nominałowego charakteru akcji,
-
swoboda wypłat z kapitału akcyjnego,
-
rozwiązania umożliwiające wniesienie do spółki pracy i usług przy minimum formalności,
-
uproszczone zasady funkcjonowania, np. możliwość wykorzystania wideokonferencji w procesie decyzyjnym,
-
możliwość wyboru systemu monistycznego (gdzie zarząd spółki jest jednocześnie organem administracyjnym),
-
wygodna rejestracja przez formularz elektroniczny w 24h,
-
szybka likwidacja spółki bez skomplikowanych procedur.
Prosta Spółka Akcyjna nie jest ograniczona do konkretnych sektorów gospodarki. Ma trwały i uniwersalny charakter (poza wyjątkami określonymi w przepisach wynikających z ustaw szczególnych). Powstała głównie z myślą o startupach, firmach działających w obszarze nowych technologii (np. fintech) i przedsiębiorcach zajmujących się inwestycjami publicznymi (m.in. venture capital).
Prosta spółka akcyjna a podatki
Opodatkowanie prostej spółki akcyjnej opiera się na takich samych zasadach, jak te stosowane przy innych spółkach kapitałowych. PSA podlega więc:
-
podatkowi CIT – w przypadku osiągania dochodu;
-
zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu – mowa tu o wynagrodzeniach w formie dywidendy dla akcjonariusza.
Z drugiej strony, zawarcie umowy prostej spółki akcyjnej nie podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. W przypadku PSA znika także obowiązek opłacania podatku PIT od wkładów niepieniężnych, świadczenia pracy czy usług.
Prosta Spółka Akcyjna może dodatkowo korzystać z tzw. Innovation Box. Rozwiązanie pozwala na zmniejszenie stawki podatku dochodowego z 19% do 5% dla dochodów kwalifikowanych. Dotyczy sytuacji osiągania przychodów z praw własności intelektualnej, powstałej w wyniku prac badawczo-rozwojowych (pasuje więc do konwencji startupów i nowoczesnych przedsiębiorstw).
Warto dodać, że jeśli do PSA zostanie wniesiony wkład w postaci pracy lub usług, to akcjonariusz będzie traktowany jako prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Wtedy istnieje więc obowiązek ubezpieczenia (emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego).
Jak założyć prostą spółkę akcyjną?
PSA może założyć kilku akcjonariuszy lub jedna osoba (zabronione jest stworzenie takiej spółki tylko przez jednoosobową spółkę z o.o.). Aby założyć prostą spółkę akcyjną, należy:
-
zawrzeć umowę spółki;
-
ustanowić organy spółki wymagane przez ustawę lub umowę;
-
dokonać wniesienia przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie kapitału akcyjnego o wartości m.in. 1 zł;
-
uzyskać wpis do KRS.
Zawarcie umowy prostej spółki akcyjnej jest możliwe w dwojaki sposób – w formie aktu notarialnego lub przez internet (w systemie S24) Ta druga metoda jest znacznie szybsza, gdzie wystarczy skorzystać z gotowego wzorca umowy i wysłać gotowy wniosek elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
Prosta spółka akcyjna – czy warto?
PSA to m.in. możliwość prostej rejestracji przez internet, mniejsze podatki oraz dowolność w organizacji zarządu. Dużym ułatwieniem jest z pewnością możliwość podejmowania uchwał z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych, np. programów do wideokonferencji czy nawet poczty elektronicznej.
Na korzyść prostej spółki akcyjnej przemawia także swoboda w zakresie np. utworzenia akcji założycielskich czy dokonywania wypłat z kapitału akcyjnego. Do zalet PSA należy doliczyć również proste zasady zakończenia działalności, gdzie jedną z opcji jest przejęcie całego majątku spółki przez jednego akcjonariusza.
Z drugiej strony nie ma możliwości, aby prosta spółka akcyjna była notowana na giełdzie (może się jednak później przekształcić w „zwykłą” S.A. i na nią trafić). Biorąc pod uwagę jej cechy, będzie dobrym wyjściem w przypadku innowacyjnych firm i startupów, jako nowoczesna alternatywa dla innych form prowadzenia działalności. W jej ramach można oczywiście skorzystać z różnych form finansowania dla firm, m.in. leasingu samochodu osobowego.
Źródło: Przewodnik po Prostej Spółce Akcyjnej (PSA)
Tagi: biznes, firma, prawo
Data publikacji: 21/09/2021
Czy pytanie okazało się pomocne?
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
604 290 768
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana