twitter
facebook

Czy można odliczyć pełny VAT, jeśli samochód będzie do odbioru po zmianie przepisów?

Przedsiębiorca zamówił samochód z homologacją ciężarową i wpłacił w salonie 20% zaliczki. Odbierze go dopiero w marcu lub kwietniu, czyli zapewne po wejściu w życie derogacji VAT. Czy jeśli obecnie podpisze umowę leasingową, a auto trafi do niego już po zmianie przepisów, to nadal będzie miał prawo do pełnego odliczenia VAT?

Warunkiem koniecznym skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu, niezależnie czy kupujemy go za gotówkę, czy też bierzemy w leasingu, jest odbiór przez klienta samochodu przed wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy, implementującej do polskiego prawa unijną derogację VAT. Co ważne, w przypadku leasingu, umowa leasingowa musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w niemal identycznie brzmiących opiniach ekspertów podatkowych konsultowanych przez IBRM Samar.

Jerzy Martini, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, ekspert ds. podatkowych dodaje:  w części, w której dokonano zapłaty raty leasingowej (zaliczki) na poczet umowy leasingu w okresie obowiązywania obecnych przepisów, podatnikowi przysługuje 100% VAT. Zatem jeśli np. w styczniu podatnik wpłaci 30% wartości leasingu tytułem zaliczki, w stosunku do tej części odliczy 100% podatku naliczonego.

Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego i szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej KPMG w Polsce doprcyzowuje, że kolejnym warunkiem jest zarejestrowanie umowy leasingu we właściwym urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r. Komentując dalej - odbiór samochodu  będącego przedmiotem umowy leasingu w marcu lub kwietniu wiąże się z ryzykiem, że przepisy ustawy wejdą w życie przed wydaniem samochodu i nie będzie możliwe skorzystanie ze 100% odliczenia.

 

Źródło: www.samar.pl

Tagi: termin wydania auta a odliczenie VAT, zmiana przepisów o vat, leasing a vat

Data publikacji: 09/01/2014

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1304

zła odpowiedź

64

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce