twitter
facebook

Czy podatnik może odliczyć VAT od rat leasingowych i paliwa, jeśli powierzył powierzył służbowy samochód pracownikowi, który może wykorzystywać go do celów prywatnych?

PYTANIE

Czy w przypadku wykorzystania samochodu osobowego wykorzystywanego przez pracownika do celów służbowych, jak i prywatnych, można odliczyć 50% VAT od rat leasingowych i paliwa? Firma powierzyła służbowy samochód pracownikowi (leasing operacyjny), który może wykorzystywać go również do celów prywatnych (świadczenie z tytułu nieodpłatnego korzystania - ryczałt 400).

Czy w opisanej sytuacji możliwe jest odliczenie 50% VAT od rat leasingowych i paliwa?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej w treści pytania sytuacji przysługuje Państwu odliczenie 50% VAT zarówno od rat leasingowych jak również od zakupionego paliwa i innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu.

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
  • używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Przepis nie ma zastosowania:

  • w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
  1. wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
  2. konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
  • do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Jak wynika zatem z powyższych przepisów o ile samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej bądź nie spełnia wymagań technicznych pozwalających na pełne odliczenie VAT odliczeniu podlega podatek naliczony w proporcji 50%.

A zatem w przedstawionej w treści pytania sytuacji przysługuje Państwu odliczenie 50% VAT zarówno od rat leasingowych jak również od zakupionego paliwa i innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu.

Tagi: auto prywatne, vat

Data publikacji: 13/10/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

586

zła odpowiedź

20

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce