twitter
facebook

Podatkowe skutki sprzedaży auta osobowego po umowie leasingu

Pewien przedsiębiorca użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. Czy może wykupić ten samochód nie na firmę tylko jako osoba fizyczna i sprzedać go na podstawie umowy kupna-sprzedaży (bez podatku VAT należnego)? Czy sprzedaż tego auta rodzi jakieś skutki w podatku dochodowym?

Wszystko zależy od umowy z firmą leasingową. Jeżeli dopuści ona wykup pojazdu przez leasingobiorcę jako osobę prywatną, zakup będzie rozliczony poza działalnością gospodarczą, co w praktyce oznacza, że po pół roku samochód może być sprzedany bez podatku. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), zgodnie z którym sprzedaż samochodu jest źródłem przychodu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W efekcie sprzedaż samochodu po 6 miesiącach nie będzie rodziło skutków w podatku VAT oraz podatku dochodowym – ważne, że termin ten liczy się nie od daty nabycia, a od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W praktyce zatem pół roku w powyższym rozumieniu może trwać od 6 do 7 miesięcy od daty zakupu.

Wykupienie samochodu z leasingu na osobę prywatną oznacza, że nie wrzuca się tego wydatku w koszty ani w środki trwałe prowadzonej działalności gospodarczej. Sprzedaż auta poleasingowego po upływie pół roku skutkować będzie jedynie tzw. podatkiem PCC (od czynności cywilno-prawnych), który wynosi 2% od wartości transakcji.

Grzegorz Olszewski

Data publikacji: 26/10/2012

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1720

zła odpowiedź

78

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce