twitter
facebook

W jaki sposób należy liczyć roczny okres, w ciągu którego samochód osobowy nie podlega zaliczeniu do środków trwałych?

PYTANIE

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupiłem w dniu 16 sierpnia 2013 r. samochód który jednorazowo dałem w koszty uzyskania przychodu, ponieważ nie przewidywałem, aby okres jego użytkowania był dłuższy niż rok.

Jak mam liczyć rok w okresie którego mogę sprzedać auto?

Czy czas na sprzedanie auta mam do 15 sierpnia 2014 r. czy do 16 sierpnia 2014 r, czy do końca miesiąca czyli do 31 sierpnia 2014 r.?

ODPOWIEDŹ

Odpowiedź na pytanie zależy od tego kiedy rozpoczął Pan używanie przedmiotowego samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli nastąpiło to w dniu zakupu, tj. 16 sierpnia 2013 r., przepisy określające negatywne konsekwencje używania tego samochodu przez ponad rok znajdą zastosowanie, jeżeli kontynuować Pan będzie jego używanie w dniu 16 sierpnia 2014 r. W przypadku późniejszego rozpoczęcia używania samochodu roczny okres, o którym mowa, zakończy się odpowiednio później.

Amortyzacji podlegają, co do zasady, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania rzeczowe składniki majątku (w tym środki transportu, a więc, między innymi, samochody), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi. A contrario – rzeczowe składniki majątku wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą o przewidywanym okresie używania nie dłuższym niż rok nie podlegają amortyzacji. Oznacza to, między innymi, możliwość zaliczania wydatków na nabycie takich rzeczowych składników majątku jednorazowo w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli podatnicy nabędą lub wytworzą we własnym zakresie składniki majątku o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł (od 1.01.2018 r. 10.000 zł), i ze względu na przewidywany przez nich okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczą ich do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, a faktyczny okres ich używania przekroczy rok - podatnicy są obowiązani, w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął do wykonania obowiązków określonych przepisami.

Sytuacja powyższa ma miejsce, jeżeli faktyczny okres używania składnika majątku przekroczy rok. A zatem odpowiedź na pytanie zależy od tego kiedy rozpoczął Pan używanie przedmiotowego samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli nastąpiło to w dniu zakupu, tj. 16 sierpnia 2013 r., jeżeli kontynuować Pan będzie jego używanie w dniu 16 sierpnia 2014 r. W przypadku późniejszego rozpoczęcia używania samochodu roczny okres, o którym mowa, zakończy się odpowiednio później.

Oczywiście najbezpieczniej jest przyjąć, że rozpoczął Pan używanie przedmiotowego samochodu w dniu jego zakupu. Decydując się na przyjęcie późniejszej daty musi się Pan liczyć ze zwiększonym ryzykiem sporu z organami podatkowymi.

Przepisy nie znajdą zatem zastosowania, jeżeli na czas zaprzestanie Pan używania samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej bez dokonania jego sprzedaży. Decydując się na takie postępowanie musi się Pan jednak liczyć z ryzykiem uznania przez organy podatkowe, że wydatek na nabycie samochodu nie stanowił Pańskiego kosztu uzyskania przychodu.

Tagi: środki trwałe, koszty uzyskania przychodu

Data publikacji:

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

517

zła odpowiedź

421

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce