twitter
facebook

Ułatwienia dla przedsiębiorców korzystających z leasingu w 2013r.

Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2013r. (Dz.U. nr 1342 z dnia 30.11.2012r.) wprowadza szereg ułatwień dla przedsiębiorców, którzy korzystają z leasingu.

Przede wszystkim powinna ich ucieszyć zmiana ułatwiająca dokonanie cesji umowy leasingu. Dotychczas organa podatkowe uważały, że cesja powodowała zawarcie nowej umowy, która musiała spełniać warunki leasingu operacyjnego (np. jej okres nie może być krótszy niż 40% normatywnego czasu amortyzacji przedmiotu leasingu). Do końca 2012 r. w przypadku gdy dochodziło do zmiany strony umowy leasingu, aby nie stracić możliwości rozliczania go jako leasingu operacyjnego, konieczne było odpowiednie wydłużenie okresu trwania umowy. Jeśli te warunki nie były spełnione, należało rozliczać ją tak jak najem lub dzierżawę, co z reguły powodowało negatywne skutki podatkowe. Od 1 stycznia 2013r., zgodnie z nowymi zasadami, po dokonaniu cesji podstawowy okres umowy będzie uważany za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.

Rozszerzony został katalog dóbr, które mogą być przedmiotem umowy leasingu. Obecnie może ona dotyczyć podlegających amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także gruntów. Od 1 stycznia 2013 r., w myśl ustaw o podatku dochodowym, w leasing będzie można wziąć również prawo wieczystego użytkowania gruntów. Skrócono także minimalny okres leasingu nieruchomości – z dziesięciu lat na pięć.

Łatwiej będzie też ponownie wyleasingować używane rzeczy. Związane to jest z sumą ustalonych opłat w umowie leasingu. Jeżeli suma ta pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, wówczas spełnia jeden z warunków uznania umowy leasingu za leasing operacyjny.

Od 2013 r. uregulowana zostanie kwestia tych opłat w sytuacji, gdy przez finansującego zostanie zawarta następna umowa leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy. W takim przypadku suma opłat ustalonych w umowie leasingu będzie musiała odpowiadać co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu. Nie będzie więc odwołania do wartości początkowej, a do wartości rynkowej przedmiotu leasingu. Bez znaczenia będzie przy tym to, z kim umowa jest zawierana (z poprzednim korzystającym czy też z nowym podmiotem).

Źródło: Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. nr 1342 z dnia 30 listopada 2012 r.  (http://www.lex.pl/akt/-/akt/dz-u-2012-1342)

Grzegorz Olszewski

Tagi: cesja, przedsiębiorcy, prawo

Data publikacji: 28/12/2012

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1353

zła odpowiedź

441

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce