twitter
facebook

Zostałeś oszukany? Nie wiedziałeś o wadach przedmiotu leasingu? Czy Twój leasingodawca pomoże CI?

PYTANIE

Wziąłem w leasing używane auto od dealera samochodowego. Twierdził on, że auto jest bezwypadkowe. Po 3 miesiącach po wizycie w warsztacie dowiedziałem się, że auto na pewno przechodziło gruntowną naprawę, spowodowaną uczestniczeniem w wypadku. Nie mam już kontaktu do dostawcy, czy mogę zwrócić się do leasingodawcy w tej sprawie aby partycypował w moich stratach? W końcu do jego auto, nie moje.

ODPOWIEDŹ

Nie. W świetle prawa leasingodawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności w doborze przedmiotu leasingu. To leasingobiorca w 100% obarczony jest ryzykiem takiej transakcji. Kodek cywilny opisuje, że leasingodawca nie może jedynie przeszkodzić leasingobiorcy w dochodzeniu swoich praw wobec dostawcy. To, że leasingodawcy dokonują wycen przedmiotów leasingu przez rzeczoznawcę, nie oznacza, że wyręczają w tym leasingobiorcę.

CO ZROBIĆ?

Oczywiście podstawowym elementem takiej transakcji jest unikanie ryzyka związanego z wadami przedmiotu leasingu. Należy dokładnie sprawdzić stan i dokumentacje opisującą przedmiot leasingu. Warto wskazać również na fakt niewidzialnej presji, jaką wywiera firma leasingowa na dostawce. Jeśli okaże się on nieuczciwy w oczach leasingodawcy, może znaleźć się na „czarnej liście” i w konsekwencji sam ograniczyć sobie możliwość współpracy z firmami leasingowymi. Jeżeli jednak okaże się, że leasingobiorca wykrył wady w użytkowanym już przedmiocie leasingu, to pozostaje mu zwrócić się do dostawcy. Można spróbować z nim negocjować jakąś formę zadośćuczynienia, czy też wymiany przedmiotu leasingu. W ostateczności pozostaje spór sądowy.

Tagi: wady przedmiotu leasingowanego

Data publikacji: 29/08/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

64

zła odpowiedź

57

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce