twitter
facebook

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne – o czym trzeba pamiętać?

 

Wykupienie auta z leasingu na cele prywatne oznacza brak możliwości odliczenia podatku z faktury VAT. Kiedy prywatny wykup samochodu z leasingu się opłaca i czy to ryzykowne rozwiązanie? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie skutki podatkowe niesie wykup auta na cele prywatne?

  2. Dlaczego firmy częściej korzystają z wynajmu długoterminowego?

  3. Kiedy opłaca się prywatnie wykupić leasingowany samochód?

  4. Czy wykup auta na cele prywatne to sztuczne działanie?

  5. Jakie ryzyko wiąże się z prywatnym wykupem samochodu z leasingu?

Prywatny wykup auta z leasingu a skutki podatkowe

Po wykupie samochodu jedną z konsekwencji zakończenia umowy leasingu jest wpisanie pojazdu do ewidencji środków trwałych. Jak kwestia wygląda w przypadku skutków podatkowych, jeżeli nabyliśmy auto jako osoba prywatna? Można tu wyróżnić trzy główne kwestie, gdzie pierwszą z nich jest brak prawa odliczenia podatku naliczonego z faktury. Nie musi to być jednak dużą wadą, jeśli wartość transakcji była niewielka, ponieważ opodatkowanie rośnie w stosunku do niej wprost proporcjonalnie. Jeśli wykupiliśmy samochód „po taniości”, to i tak kwota podatku do odliczenia byłaby znikoma. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zwykle przy wykupie przez firmę maksymalnie można odjąć jedynie 50 proc. naliczonego opodatkowania.

Warto też wiedzieć, że sprzedaż auta poza działalnością gospodarczą nie jest traktowana jako przychód podatkowy na gruncie PIT, jeśli dokonano tego pół roku po jego nabyciu. Taka sama zasada znajduje swoje zastosowanie także w przypadku wykupu pojazdu z leasingu na cele prywatne. Oczywiście należy pamiętać, że sprzedaż prywatnego majątku nie podlega opodatkowaniu VAT – nawet wtedy, kiedy podatnik prowadzi JDG (jednoosobową działalność gospodarczą). 

Wynajem długoterminowy a wykup auta

Wynajem długoterminowy to chętnie wykorzystywana przez firmy forma użytkowania samochodu, która w odróżnieniu od leasingu, nie nakłada obowiązku wykupienia auta po zakończeniu umowy, choć istnieje taka możliwość. Część przedsiębiorców decyduje się na ten krok, jednak w celu sprzedaży i wymiany starego pojazdu na nowy. Osoby prowadzące JDG mogą wykupić auto na cele prywatne.

Pewne ograniczenia w tym zakresie mogą wystąpić w przypadku umowy leasingowej. Warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca nie musi odliczać VAT od faktury wystawionej przez firmę leasingową na firmowe dane. Dzięki temu nie wliczy samochodu poleasingowego do majątku działalności. Jest to uzasadnione chociażby w przypadku właśnie przeznaczenia auta na cele prywatne, sprzedaży go i wzięcie w leasing nowego pojazdu.

Kiedy prywatny wykup auta z leasingu się opłaca?

Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy decydują się na prywatny wykup? To rozwiązanie w określonych przypadkach może być po prostu opłacalne (tak, jak leasing jest zwykle bardziej opłacalny niż nabycie auta gotówką – przekonasz się o tym korzystając z kalkulatora korzyści podatkowych). Szczególnym powodem podjęcia takiego kroku jest dużo niższa kwota wykupu w porównaniu do wartości rynkowej. Takie działanie skutkuje opłaceniem tylko podatku PCC w wysokości 2%. Przy wykupie firmowym liczba i wartość podatków w takim wypadku będzie większa.

A jak wygląda kwestia związana ze sprzedażą prywatnie wykupionego samochodu? W takim przypadku organy podatkowe mogą zakwestionować transakcję i podważyć ją przy zastosowaniu klauzuli nadużycia prawa, jeśli miała sztuczny, intencjonalny i jednoznaczny charakter. Zazwyczaj do takiej sytuacji dochodzi jednak wtedy, gdy jedynym uzasadnieniem takiego działania były tylko kwestie podatkowe. 

Prywatny wykup auta z leasingu dla pozorów?

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne i jego sprzedaż nie musi budzić podejrzeń. Wymiana auta co kilka lat nie jest niczym dziwnym w obecnych czasach. Przy zakupie nowego pojazdu dla firmy lepiej jest dokonać prywatnego wykupu starego modelu, jeśli przedsiębiorca rzeczywiście przeznaczy go na cele niezwiązane z działalnością. Sprzedanie go po pewnym czasie nie powinno być sygnałem alarmowym dla fiskusa, w szczególności gdy przedsiębiorca w tym samym czasie używał nowego firmowego auta na potrzeby służbowe.

Czy prywatny wykup samochodu jest ryzykowny?

W przypadku wykupu prywatnego istnieje pewne ryzyko, jeśli pojazd zostanie sprzedany tuż po transakcji – fiskus może zarzucić nadużycia względem VAT. Urząd zwróci także uwagę na natychmiastową sprzedaż po upływie 6 miesięcy od wykupu samochodu z leasingu. Jako podstawę nadużycia prawa można także traktować dalsze wykorzystywanie wykupionego prywatnie auta na cele związane z działalnością gospodarczą.

Choć takie rozliczenie podatków sprzedaży samochodu może być korzystne, warto pamiętać o rozsądku i rozliczeniach odpowiadających stanowi faktycznemu.

Tagi: wykup auta, leasing konsumencki, prywatny wykup samochodu

Data publikacji: 09/06/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

881

zła odpowiedź

845

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce