twitter
facebook

Wykupienie przedmiotu leasingu (samochodu) po zawieszeniu działalności

PYTANIE

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która zawiesiła działalność (wyrejestrowanie z ZUS, zawiadomienie urzędu skarbowego o zawieszeniu) i wykupiła przedmiot leasingu operacyjnego (samochód) w trakcie zawieszenia działalności, a faktura wystawiona została na firmę, ma obowiązek wprowadzenia do kosztów uzyskania przychodów i rejestru środków trwałych przedmiot wykupu?

Raty leasigowe, ani żadne koszty związane z użytkowaniem samochodu przez cały okres trwania zawieszenia działalności, nie były wpisywane do kosztów uzyskania przychodów, ponadto rozważana jest likwidacja działalności bez jej wznawiania.

Jak postąpić przy sprzedaży wykupionego samochodu na gruncie prawa podatkowego?

ODPOWIEDŹ

Osoba fizyczna, o której mowa, nie ma obowiązku wprowadzać przedmiotowego samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Szczegóły oraz odpowiedź na drugie z pytań znajduje się w uzasadnieniu.

Podatnicy mają prawo, a nie obowiązek, zaliczać ponoszone przez siebie wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Podobnie ma się rzecz, jeśli chodzi o nabywane przez podatników składniki majątku - mają oni prawo, a nie obowiązek uznawać je za środki trwałe (ponadto, aby w ogóle możliwe było uznanie nabytego składnika majątku za środek trwały, przewidywany okres jego używania musi być dłuższy niż rok. W konsekwencji, osoba fizyczna, o której mowa, nie ma obowiązku wprowadzać przedmiotowego samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzować (czy też zaliczać wydatek na zakup do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio, jeśli cena wykupu nie przekracza 10.000 zł). Analogiczne stanowisko zajął w sytuacji analogicznej do omawianej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Wielkopolskiej.

Jednocześnie nie widzę przeszkód, aby wykup przedmiotowego samochodu osoba fizyczna, o której mowa, potraktowała jako wykup "prywatny". Przyjmując takie stanowisko, ewentualna sprzedaż takiego samochodu skutkować będzie powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym tylko wówczas, gdy nastąpi w ciągu 6 miesięcy od wykupu.

Niestety, fakt, iż faktura dokumentująca wykup została wystawiona "na firmę" może wzbudzić wątpliwości organów podatkowych. Istnieje ryzyko, iż uznają one, że przedmiotowy samochód stanowi mimo wszystko majątek prowadzonego przez osobę, o której mowa, przedsiębiorstwa, a w konsekwencji - przychód z jego sprzedaży (jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej) powstanie również wówczas, gdy sprzedaż nastąpi po 6 miesiącach od jego wykupu.

Jednocześnie potraktowanie wykupu jako "prywatnego" skutkuje brakiem prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu, jak również brakiem opodatkowania podatkiem VAT jego sprzedaży (gdyż dokonując jego sprzedaży osoba fizyczna, o której mowa, nie będzie działała w charakterze podatnika). W takim przypadku umowa sprzedaży samochodu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (według stawki 2%).

Tagi: zawieszenie a wykup

Data publikacji: 12/01/2018

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

737

zła odpowiedź

393

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce