twitter
facebook

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Zdjecie przedsiębiorcy spacerującego po deptaku na tle panoramy miasta

Korzystanie z kredytu dla firmy nie musi oznaczać, iż dane przedsiębiorstwo boryka się z problemami finansowymi. To dobry sposób na przyspieszenie rozwoju działalności czy zachowanie odpowiedniej płynności, szczególnie dla stosunkowo nowych przedsiębiorców. Oferta kredytów dla firm jest obecnie mocno rozbudowana, gdzie każdy produkt sprawdza się w nieco innych sytuacjach. Warto więc wiedzieć, jakie są najważniejsze rodzaje finansowania dla przedsiębiorstw. W artykule wyjaśniamy także, w jaki sposób korzystnie sfinansować samochód firmowy.

Nawigacja: 

Kredyt inwestycyjny

Podstawowym celem kredytu inwestycyjnego jest ułatwienie rozwoju danej firmy, a ściślej rzecz ujmując, sfinansowanie wszelkiego rodzaju inwestycji. Co ważne, w odróżnieniu od np. kredytu gotówkowego dla konsumentów, w tym przypadku należy wskazać, na co zostaną przeznaczone przekazane przez bank pieniądze. Instytucje finansują głównie te inwestycje, które mają przyczynić się do modernizacji, powiększenia lub odtworzenia majątku trwałego. Tę formę kredytowania można także wykorzystać do nabycia dóbr niematerialnych i prawnych, np. udziałów w przedsiębiorstwach.

Kredyt inwestycyjny może być wypłacony od razu w całości lub transzach, ewentualnie w formie linii kredytowej. Okres trwania takiego finansowania wynosi nawet 20 lat. Warto jednak wiedzieć, że to finansowanie przeznaczone jest głównie dla firm, które działają na rynku już od dłuższego czasu, choć dostępne są oferty specjalnie przeznaczone dla nowych przedsiębiorców.

Przed udzieleniem finansowania bank sprawdza zdolność kredytową przedsiębiorstwa oraz historię ewentualnych zobowiązań. Instytucja zwykle wymaga posiadania wkładu własnego np. w wysokości 10% lub 20%, choć niekiedy banki oferują pokrycie 100% wartości inwestycji. Oczywiście należy przedstawić założenia planowanej inwestycji w formie dokładnego biznesplanu. W zależności od przedsięwzięcia, konieczne może być dokonanie dodatkowych analiz, np. pod kątem prawnym lub marketingowym. W razie potrzeby kredyt inwestycyjny może być udzielony w walucie obcej, np. USD lub EUR.

Kredyt pomostowy

Finansowanie pomostowe jest związane głównie z realizacją projektu unijnego. Niekiedy założenia dotacji wskazują, że przedsiębiorca otrzyma przyznane środki dopiero po zakończeniu przedsięwzięcia. Aby móc zachować do tego momentu odpowiednią płynność finansową, firma może ubiegać się o finansowanie od banku, które będzie swego rodzaju „pomostem” dla danej działalności (stąd nazwa). 

Najczęstszą formą wykorzystywanych dotacji unijnych są te przekazywane na otwarcie własnej firmy. W zależności od danej instytucji kredytodawca pokrywa nawet do 100% wartości dotacji, a niekiedy także wymagany wkład własny. Spłata kredytu następuje z otrzymanego dofinansowania, gdzie kredytobiorca reguluje jedynie opłaty związane z odsetkami lub całość zwracana jest ze środków własnych przedsiębiorcy. Maksymalny okres umowy może się bardzo różnić. Czasem są to 3 miesiące, a niekiedy nawet 60 miesięcy. Banki często umożliwiają uzyskanie karencji w spłacie nawet do jednego roku.

Kredyt obrotowy

Płynność finansowa firmy to jeden z najważniejszych elementów decydujących o jej prawidłowym działaniu. W przypadku problemów z jej utrzymaniem lub w celu zminimalizowaniu ryzyka można skorzystać z kredytu obrotowego, którego zadaniem jest finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Otrzymane środki przeznaczane są np. na opłacenie faktur lub zakup niezbędnych produktów. Co ważne, kredyt obrotowy nie może być wykorzystywany do spłaty zadłużeń.

Należy wiedzieć, że finansowanie tego typu dzieli się dodatkowo na dwie odmiany – kredyt obrotowy w rachunku bieżącym oraz na rachunku kredytowym. W tej pierwszej bank przyznaje określony limit zadłużenia, który wchodzi w skład rachunku bieżącego i jest ustalany indywidualnie. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym pozwala na pokrycie niemal dowolnych wydatków, związanych z aktualnymi potrzebami. Finansowanie na rachunku kredytowym z kolei umożliwia uzyskanie dużo wyższych kwot, jednak na cel ściśle związany z podpisaną umową. W tym przypadku należy też przejść przez większą liczbę formalności.

Kredyt hipoteczny dla firm

Podobnie jak w produkcie przeznaczonym dla konsumentów, kredyt hipoteczny dla firm umożliwia otrzymanie środków na konkretny cel związany z nieruchomością. Może on obejmować np. zakup lub budowę budynku, który będzie przestrzenią biurową, sfinansowanie magazynu, powierzchni produkcyjnej czy lokalu gastronomicznego. Kredyt hipoteczny dla firm to także okazja do sfinansowania remontu, budowy, przebudowy czy rozbudowy nieruchomości. Podstawowym warunkiem uzyskania środków jest ustanowienie hipoteki na rzecz kredytodawcy. 

Przy udzielaniu finansowania bank zwraca dużą uwagę na zdolność oraz historię kredytową. Wymagany jest także odpowiedni okres działalności firmy, który wynosi np. 12 lub nawet 24 miesiące. Instytucja finansowa może także oczekiwać określonego pułapu obrotów w przedsiębiorstwie.

Zabezpieczeniem w kredycie hipotecznym dla firm jest nie tylko sama nieruchomość, ale niekiedy też np. zastaw rejestrowy na udziałach w spółce celowej kredytobiorcy, weksel in blanco, akt notarialny zawierający oświadczenia o poddaniu się egzekucji czy nawet pełnomocnictwo do rachunku bankowego.

Kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny (lub inaczej na innowacje technologiczne), to finansowanie umożliwiające wdrożenie technologii, które pozwoli na produkcję ulepszonych lub całkiem nowych towarów i usług. Na pierwszy rzut oka ma cechy kredytu inwestycyjnego. Trzeba jednak wiedzieć, że część udzielonych firmie pieniędzy jest pokrywana z państwowych środków Funduszu Kredytu Technologicznego. 

Choć ostatni nabór wniosków zakończył się na początku 2021 r., w przyszłości ma pojawić się następca finansowania, w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027 (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki).

Kredyt konsolidacyjny dla firm

Konsolidacja umożliwia połączenie kilku zobowiązań firmy w jedno, często z niższą ratą i dłuższym okresem kredytowania. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu można nie tylko obniżyć ryzyko związane z nieterminową spłatą, ale także podreperować budżet firmy i uprościć proces zarządzania aktywnymi zadłużeniami. Kredytodawca w tym przypadku zwraca dużą uwagę na kondycję finansową firmy, szczególnie jeśli chodzi o obecność negatywnych wpisów do rejestru dłużników (uniemożliwiają skorzystanie z konsolidacji). Gdy zdolność kredytowa przedsiębiorstwa jest odpowiednia, istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych środków na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością.

Jak już wcześniej wspomniano, kredyt konsolidacyjny pozwala na skonsolidowanie różnych rodzajów zobowiązań. To, jakie dokładnie zadłużenia można objąć finansowaniem, zależy od kredytodawcy. Mogą to być m.in. kredyty obrotowe czy nawet hipoteczne.

Jak sfinansować auto do firmy?

Kredyt samochodowy dla firm to jeden ze sposobów na pokrycie kosztów związanych z nabyciem auta służbowego. Pozwala na zachowanie odpowiedniej płynności finansowej, bez narażania budżetu przedsiębiorstwa. Istnieje jednak inne rozwiązanie, które w większości przypadków jest dużo bardziej opłacalne. Mowa tu o leasingu, przede wszystkim w formie operacyjnej, gdzie firma użytkuje dany pojazd i jednocześnie spłaca jego wartość. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca może wykupić samochód za stosunkowo niewielką kwotę lub wymienić auto na inny model; nie jest to jednak obowiązkowe. Dodatkowo najczęściej nie ma ograniczeń związanych z maksymalną wartością finansowanego przedmiotu.

Leasing to także mniej formalności. Często w przypadku finansowania pojazdu stosuje się procedurę uproszczoną, która znacznie skraca cały proces uzyskania danego środka trwałego. Ponadto leasing nie wpływa w zauważalnym stopniu na zdolność kredytową firmy i jest także bardziej opłacalny w kontekście opodatkowania. Mowa tu m.in. o możliwości wrzucenia wydatków na leasingowany samochód w koszty uzyskania przychodu i odliczenie VAT-u. Wartość oszczędności w porównaniu do innych form finansowania pojazdu można łatwo sprawdzić w kalkulatorze korzyści podatkowych.

Warto także wiedzieć, że leasing to nie tylko samochody, ale także inne środki trwałe, takie jak np. maszyny i urządzenia, motocykle, jachty i łodzie, sprzęt medyczny oraz IT czy nawet nieruchomości. 

Rodzaje kredytów dla firm – podsumowanie

Forma kredytowania dla danego przedsiębiorstwa powinna być dopasowana do konkretnych potrzeb. Obecna oferta kredytów firmowych jest mocno rozbudowana, ponieważ można w niej znaleźć produkty przeznaczone na bieżące wydatki, nieruchomości, inwestycje czy konsolidację obecnych zadłużeń.

W przypadku chęci finansowania samochodów osobowych, sprzętów, maszyn i innych środków trwałych warto rozważyć leasing. Ze względu na swój charakter jest znaczne bezpieczniejszym rozwiązaniem w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, a takżę ze względu na brak znacznego wpływu na zdolność kredytową. Tak jak w przypadku kredytów, istnieje kilka rodzajów leasingu, gdzie każdy sprawdzi się w nieco innej sytuacji. Do sfinansowania samochodu osobowego najlepszym rozwiązaniem jest zwykle leasing operacyjny.

 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ KREDYTÓW DLA FIRM

 

Tagi: kredyty dla firm, kredyty firmowe rodzaje

Data publikacji: 09/08/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

297

zła odpowiedź

284

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce