twitter
facebook

Kilometrówka a samochód w leasingu

Zdjęcie samochodu sportowego

Czy kilometrówka się jeszcze opłaca?
Sprawdź korzystniejsze rozwiązania po zmianie przepisów

Kilometrówkę znają wszyscy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują auta prywatna w celach służbowych. Od lat polega ona na tym, że w koszty prowadzenia firmy można wliczyć wszystkie wydatki na prywatne auto do kwoty wyliczonej jako iloczyn przebiegu pojazdu oraz stawki za kilometr wynikającej z przepisów oraz wielkości auta.

Ale powoli o kilometrówce można zacząć zapominać.
Od 2019 r. roku w takiej formie jak dotychczas przestała ona istnieć.

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmienione przepisy podatkowe dotyczące korzystania z aut służbowych, kilometrówka jest jedną z nich.

Oprócz zasad rozliczania kilometrówki zmieni się też to, że tylko 50% wydatków na służbowe auto zaliczane będzie do kosztów - w przypadku wykorzystywania go w celach firmowych i prywatnych.

Jest tylko jeden korzystny dla przedsiębiorców wyjątek - ci, którzy będą mieli auto w leasingu operacyjnym, nadal będą mogli wliczać 100%. opłat leasingowych w koszty nawet, jeśli samochód będzie używany w tzw. celach mieszanych.

100% wydatków zaliczane będzie także w koszty wówczas, jeśli auto będzie wykorzystywane wyłącznie w celach firmowych, przy czym wymagana tu będzie szczegółowa ewidencja przebiegu - tak jak w VAT od 2014r. Zmianie uległy także zasady zaliczania amortyzacji auta.

Jeśli więc przedsiębiorca będzie korzystał z prywatnego auta w celach służbowych, będzie mógł zaliczyć w koszty tylko 20% wydatków, a nie jak dotychczas 100% do limitu kilometrówki. Minione rozwiązanie będzie nadal obowiązywało jedynie pracowników firmy wykorzystujących swoje prywatne samochody do celów firmowych.

Baner ile zyskasz w leasingu



Co mogą zrobić przedsiębiorcy, by uniknąć niekorzystnych zmian związanych z kilometrówką?

Możliwości jest kilka.

1. Jedną z nich jest wprowadzenie prywatnego samochodu na stan środków trwałych w firmie. Wówczas będzie możliwość zaliczenia 50% wydatków w koszty. 

2. Jeszcze lepszym sposobem jest wzięcie auta w leasing. Najlepiej, by wartość auta nie przekraczała 150 tys. zł, ponieważ wówczas całość wszystkich opłat leasingowych będzie można zaliczyć w koszty (do limitu 150 tys. zł) oraz 50% pozostałych kosztów eksploatacji.

3. A tak naprawdę najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wzięcie auta w formule Leasingu All Inclusive (zwanej na rynku także pod nazwami: auto w abonamencie, full service leasing, smartplan czy wynajem długoterminowy), gdzie przedsiębiorca nie tylko skorzysta na mniejszych podatkach, ale jednocześnie poprawi swoją płynność finansową.

Wynika to ze specyfiki kalkulacji opłat leasingowych, które polegają na tym, że na początku umowy leasingu biznesmen nie wnosi żadnych opłat wstępnych, a następnie płaci bardzo niskie raty, które są odzwierciedleniem spadku wartości auta w czasie. Na koniec umowy wykup samochodu jest jedynie opcją, z której przedsiębiorcy zwykle rezygnują, wymieniając auto ponownie na nowe.

tabela kilometrowka 



 

 





 






Masz pytania?
 Myślisz o leasingu lub wynajmie?

ZADZWOŃ TERAZ!
668453452

 

Zobacz zapis z webinarium nt. zmian

 

Najkorzystniejsze rozwiązanie:

Leasing All Inclusive, to usługa, która jest odpowiedzią na trzy najważniejsze oczekiwania klientów związane z używaniem firmowego auta:

  • wybór samochodu,
  • optymalne finansowanie (leasing),
  • serwis.

3temat 2 728x90





Leasing All Inclusive
dopasowuje się do potrzeb przede wszystkim małych i średnich firm oferując:

  • niską ratę (opłaty za rzeczywiste zużycie pojazdu),
  • gwarantowaną wartość końcową pojazdu (wykup jest jedynie opcją),
  • stałe koszty serwisowe (brak niespodzianek i nieprzewidzianych napraw podczas eksploatacji),
  • wygodę i kompleksową obsługę na telefon (serwis, likwidacja szkody),
  • pełną mobilność (samochód zastępczy na czas naprawy),
  • komfort (klienci szukający używanych aut – za podobną ratę mogą jeździć nowym autem, klienci szukający nowego auta – mogą jeździć autem o klasę wyższą),
  • znaczącą poprawę płynności finansowej (brak opłaty wstępnej i niskie raty) oraz...
  • indywidualną opiekę doradcy GO-leasing (doradztwo w doborze samochodu i struktury leasingu, pomoc w czasie trwania umowy, mobilność i dostępność).

Leasing All Inclusive laureatem prestiżowej nagrody "Gazety Finansowej":

"Najlepszy Produkt dla MSP 2018"


GO-leasing
to czołowa, dynamicznie rozwijająca się partnerska sieć brokerów leasingu.


* Ponad 60 oddziałów w całej Polsce,

* 150 doradców leasingowych do Twojej dyspozycji,

* 40 firm leasingowych w jednym miejscu,

* Ponad 100 współpracujących dealerów samochodowych oraz 36 marek samochodów dostępnych od ręki,

* 6 lat doświadczeń, blisko 8000 zadowolonych klientów

 

ZADZWOŃ TERAZ!
668453452

LUB

ZNAJDŹ NAS BLISKO SIEBIE
(wybierz swój region)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce