twitter
facebook

Nawet 300 000 zł w ramach dotacji na cyfryzację dla MŚP

Przedsiębiorcy z sektora MŚP mają szansę na uzyskanie dotacji na cyfryzację. Wszystko za sprawą programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Budżet wsparcia w formie bonów wynosi 110 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z europejskiego programu REACT-EU. Według planów PARP ma rozpocząć nabór już we wrześniu tego roku.

 Skrót informacji:

Dotacja na cyfryzację – cele programu

Według założeń programu wsparcia MŚP, bony na cyfryzację mają przede wszystkim naprawić szkody społeczne i gospodarcze w krajach Unii Europejskiej, które firmy odniosły na skutek pandemii COVID-19. 

W wyniku wydarzeń na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu miesięcy rola nowoczesnych technologii w efektywnym działaniu przedsiębiorstw ma większe znaczenie, niż kiedykolwiek. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych mają ulepszyć funkcjonowanie MŚP i zapewnić ochronę w tym niepewnym okresie. Granty będą także zabezpieczeniem na przyszłość, nie tylko w razie podobnych wydarzeń, ale też niekorzystnych sytuacji gospodarczych w ogóle.

O dotację na cyfryzację będą mogły ubiegać się mikro, małe i średnie firmy, bez względu na branżę, w jakiej prowadzą swoją działalność.

Warunki uzyskania bonu na cyfryzację

PARP po analizie przesłanych wniosków dopuszcza możliwość uruchomienia kilku kryteriów decydujących o tym, kto otrzyma pieniądze. Jednak stanie się tak tylko wtedy, gdy zapotrzebowanie na pomoc będzie wyższe, niż możliwości przewidywanego budżetu. W związku z tym wyróżniono kilka czynników. Decydować będą:

  •  czy ubiegłoroczny spadek średniorocznych obrotów ze sprzedaży wobec 2019 r. wyniósł więcej niż 40 proc. Weryfikacja ma odbywać się na podstawie deklaracji przedsiębiorców. Im większa wartość tego wskaźnika, tym większe szanse na uzyskanie grantu;

  • miejsce siedziby przedsiębiorstwa – PARP weźmie pod uwagę to, czy firma działa w regionach mniej innowacyjnych;

  • stopa bezrobocia na obszarze działania firmy – im wyższa, tym większe szanse na dotację.

PARP podkreśla, że duże znaczenie będzie miała indywidualna ocena projektu, który ma być finansowany z REACT-EU. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeanalizuje m.in. zgodność przedsięwzięcia z zasadami horyzontalnymi (zrównoważonego rozwoju, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, równości szans kobiet i mężczyzn), zgodność projektu z zakresem i celem działania POIR czy zasadność związanych z nim wydatków. Nie bez znaczenia będzie także to, czy dane przedsiębiorstwo działa w branży dotkniętej przez pandemię. 

Wysokość dotacji na cyfryzację i termin składania wniosków

Dofinansowanie ma objąć m.in. oprogramowanie (zakup lub wykupienie licencji) i usługi potrzebne do wdrożenia danych rozwiązań cyfrowych. Co ciekawe, program zakłada także uzyskanie pieniędzy na nabycie środków trwałych niezbędnych do zrealizowania projektu. Dane przedsięwzięcie musi być jednak uzasadnione planami rozwojowymi firmy i zwiększać jej konkurencyjność na rynku.

W ramach programu dotacji na cyfryzację, każda firma może uzyskać maksymalnie 300 000 zł. Wysokość wydatków kwalifikowalnych nie może być jednak mniejsza niż 60 000 zł, a samo wsparcie nie może być wyższe niż 85% ich wartości. Pomoc ma charakter de minimis, więc nie jest przeznaczone dla tych firm, które wykorzystały już dany limit.

Nabór rusza 20 września i potrwa do 20 października 2021 r.


Źródło: pb.pl

Tagi: dotacje eu, cyfryzacja, koronawirus

Data publikacji: 17/08/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce