twitter
facebook

Czym jest opłata wstępna w leasingu? Znaczenie czynszu inicjalnego

Zdjęcie leasingobiorcy czytającego warunki opłaty wstępnej w umowie leasingowej

Opłata wstępna to ważny aspekt każdej umowy leasingowej. Nie tylko ma wpływ na warunki umowy, ale jest także ważna w kontekście podatkowym. Z artykułu dowiesz się m.in. czym jest opłata wstępna i kiedy warto skorzystać z leasingu z wysokim wkładem własnym. Objaśniamy także zasady rozliczania czynszu inicjalnego w kontekście podatku VAT i kosztów uzyskania przychodu.

Nawigacja:

Opłata wstępna – definicja

Opłata wstępna (czynsz inicjalny, opłata początkowa) to ustalona kwota, którą leasingobiorca zobowiązuje się przekazać leasingodawcy. Określona wartość jest zwykle podstawowym warunkiem zawarcia umowy. W zależności od danej firmy leasingowej, jej wysokość może się różnić. Leasingodawca ustala minimalny oraz maksymalny próg przede wszystkim w oparciu o rodzaj przedmiotu (opłata w leasingu samochodów osobowych najczęściej ma inne widełki w porównaniu np. z finansowaniem maszyn czy nieruchomości). Pod uwagę brana jest także wartość leasingowanego sprzętu (im wyższa, tym większy czynsz inicjalny) oraz jego wiek. Nowsze przedmioty skutkują zwykle niższą opłatą wstępną.

Leasingodawcy oczekują dodatkowo wyższego czynszu inicjalnego w przypadku tych leasingobiorców, których wiarygodność finansowa nie jest zbyt dobra. Przy określaniu opłaty wstępnej znaczenie mogą też mieć inne czynniki. Należy wiedzieć, że jej wysoka wartość często umożliwia zastosowanie uproszczonych procedur bez przedstawiania szczegółowej dokumentacji finansowej. To jednak nie standard – minimum formalności jest również możliwe nawet przy niskiej lub standardowej opłacie, jak ma to miejsce w przypadku leasingu dla nowych firm i startupów.

Czynsz inicjalny wyrażany jest procentowo i liczony od wartości danego środka trwałego. Jej dokładną wysokość można łatwo sprawdzić w internecie, np. w kalkulatorze leasingu. Narzędzie oblicza także wysokość miesięcznej raty i wartość wykupu w leasingu operacyjnym. Bezpośrednio z poziomu kalkulatora można też wypełnić prosty wniosek online i poznać wstępną decyzję leasingową.

Ile wynosi opłata wstępna w leasingu?

Jak już wcześniej wspomniano, wysokość opłaty wstępnej zależy od wielu czynników. Co ciekawe, w niektórych przypadkach minimalny czynsz inicjalny może wynosić nawet 0% wartości danego środka trwałego. Taka sytuacja najczęściej występuje w umowach leasingu sprzętów o stosunkowo niskiej wartości lub nowych samochodów. 

Cały czas trzeba jednak pamiętać, że parametry samego środka trwałego nie są jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy ustalaniu opłaty wstępnej. Przedsiębiorca z niezbyt zadowalającą sytuacją finansową raczej nie może liczyć na 0%.  Zerowy czynsz inicjalny jest możliwy, ale nie zawsze.

Jeśli chodzi o maksymalną wartość, to  w przypadku opłaty wstępnej zwykle górną granicą jest 45%. Niekiedy możliwe jest wpłacenie 50% wartości leasingowanego środka trwałego. Wyższe czynsze są spotykane w innych formach finansowania, takich jak np. pożyczka leasingowa.

Sprawdź też: Leasing czy wynajem długoterminowy – co jest lepsze?

Opłata wstępna w leasingu – na co ma wpływ?

Wkład własny do leasingowanego przedmiotu ma duże znaczenie dla sumy opłat umowy oraz rat leasingowych. Wyższy czynsz inicjalny sprawia, że koszty leasingu będą niższe, włącznie z miesięczną opłatą. Tę ostatnią można dodatkowo zmniejszyć poprzez wysoki wykup w leasingu operacyjnym.

Wysokość opłaty wstępnej to także jeden z czynników wpływających na ryzyko leasingodawcy związane z niewypłacalnością leasingobiorcy. Im będzie ona wyższa, tym bardziej zabezpieczona firma leasingowa, co może w niektórych przypadkach być czynnikiem decydującym o przyznaniu finansowania.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że wkład własny nie ma jakiegokolwiek wpływu na wartość oprocentowania w umowie leasingowej.

Wysoka opłata wstępna – kiedy warto?

Choć wysoki czynsz inicjalny na pierwszy rzut oka nie jest czymś pożądanym, leasingobiorcy niekiedy decydują się na wpłacenie wyższej opłaty. Taki zabieg umożliwia stworzenie dużej tarczy podatkowej przy korzystaniu w finansowaniu operacyjnym. Wysoka opłata wstępna to także rozwiązanie dla tych leasingobiorców, którzy nie stronią od większych inwestycji lub chcą płacić niskie raty miesięczne. 

Oto porównanie finansowania auta AUDI A3 35 TFSI S LINE z wysoką, średnią oraz niską opłatą, dostępnego na platformie leasingu samochodów osobowych i dostawczych GO-auto. Każdy z poniższych przykładów ma takie same warunki (czas trwania umowy 72 miesiące, bez OC/AC oraz GAP, finansowanie dla firmy), które różnią się jedynie wysokością wkładu własnego. Wyniki prezentują się następująco:

  • czynsz inicjalny 0 zł (minimalny) – rata: 1 389 zł;

  • opłata początkowa 42 000 zł (maksymalna) – rata: 747 zł;

  • wkład własny 21 000 zł (w środku skali) – 1 068 zł.

Jak pokazują powyższe przykłady, wysoka opłata wstępna pozwala znacznie obniżyć miesięczną ratę finansowania. W omawianym przypadku różnica wynosi 642 zł miesięcznie.

Czynsz inicjalny w kosztach uzyskania przychodu

Obecność opłaty wstępnej w leasingu stwarza możliwość zaliczenia jej jako koszt uzyskania przychodu. Taka sytuacja dotyczy finansowania operacyjnego, gdzie sam zabieg stanowi bardzo dobry sposób na optymalizację podatkową. 

Trzeba również wiedzieć, że możliwe jest wliczenie w koszty całości wkładu własnego leasingowanego samochodu i pełne raty leasingowe, o ile pojazd ma wartość poniżej 150 000 zł. Ustalony limit obowiązuje od 2019 roku. 

Co w przypadku droższych aut? Wtedy należy podzielić 150 000 przez wartość samochodu i wynik zamienić na procenty. Otrzymana liczba to maksymalna część wkładu i rat, które można „wrzucić” w koszty. Przykład: wartość auta w leasingu operacyjnym to 320 000 zł. Leasingobiorca może odpisać maksymalnie 46,87% od czynszu inicjalnego i opłat miesięcznych.

Opłata wstępna leasingu samochodu a VAT

Leasingobiorcy, którzy posiadają status czynnego płatnika podatku VAT, mogą zmniejszyć jego wartość o kwotę podatku naliczonego. Pełne odliczenie opodatkowania od opłaty wstępnej przysługuje w przypadku wykorzystywania pojazdu tylko w celach związanych z prowadzoną działalnością, prowadzenia ewidencji przebiegu (tzw. kilometrówki) oraz zgłoszenia auta do US poprzez VAT-26. Przedsiębiorca musi powiadomić urząd w ciągu 7 dni od daty poniesienia wydatku na opłatę wstępną.

W innym wypadku, np. przy wykorzystywaniu auta do celów mieszanych lub braku spełnienia powyższych warunków, firma może odliczyć maksymalnie 50% VAT. Przedsiębiorcy mają jednak możliwość wliczenia nieodliczonej części opodatkowania do kosztów uzyskania przychodu.

>>ODKRYJ PEŁNIĘ MOŻLIWOŚCI W GO-LEASING<<

Tagi: opłata wstępna, czynsz inicjalny

Data publikacji: 21/07/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

391

zła odpowiedź

367

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce