twitter
facebook

Pakiet uszczelnień w Polskim Ładzie - koniec nieopodatkowanej sprzedaży aut po leasingu

Polski Ład wprowadza istotne zmiany związane z podatkiem. Jedną z nich jest pakiet uszczelniający, który będzie dotyczył m.in. samochodów poleasingowych, pracy na czarno czy obrotu bezgotówkowego.

 Skrót informacji:

Samochody w leasingu a nowe zasady podatkowe

Podatkowy pakiet uszczelniający w Polskim Ładzie to przede wszystkim nowe przepisy dotyczące wyprowadzania samochodów poleasingowych. Mowa tu o sytuacji, gdzie przedsiębiorca korzysta z leasingu operacyjnego, a po spłacie wszystkich rat wykupuje samochód na cele prywatne. Taki zabieg pozwala na sprzedaż pojazdu bez podatku dochodowego już po 6 miesiącach od daty jego nabycia. W przypadku wykupienia auta na firmę pojazd staje się składnikiem majątku, przez jego sprzedanie staje się możliwe dopiero po 6 latach, od momentu wycofania go z ewidencji. 

Według nowych założeń pakietu uszczelniającego, przychody ze sprzedaży auta po leasingu operacyjnym mają być zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Możliwość sprzedaży wykupionego na cele prywatne poleasingowego auta po 6 miesiącach to duże udogodnienie szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy często wymieniają samochody na nowsze modele. Zmiana przepisów podatkowych w ramach uszczelniania systemu nie tylko ograniczy w pewnym stopniu swobodę polskim firmom, ale dodatkowo może wpłynąć negatywnie na rynek motoryzacyjny w Polsce, a przede wszystkim na branżę leasingową – zauważa Grzegorz Olszewski, Prezes GO-leasing.

Wnoszenie auta na cele prywatne do majątku firmy

Kolejna zmiana dotyczy przypadku, w którym przedsiębiorca kupuje nowy samochód do prywatnego użytku i po kilku latach korzystania wnosi pojazd do majątku firmy. Umożliwia to przeprowadzenie amortyzacji środków trwałych w oparciu o wartość początkową, a nie cenę rynkową w momencie włączenia samochodu do przedsiębiorstwa. W konsekwencji takie auto jest amortyzowane po wyższej wartości, a przedsiębiorca płaci mniejszy podatek od zapłaty.

Obecnie takie działanie jest w pełni legalne i zgodne z przepisami. Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania mające wprowadzić możliwość amortyzacji jedynie od aktualnej wartości rynkowej.

Pozostałe założenia pakietu uszczelniającego

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu obejmą również wdrażanie obrotu bezgotówkowego. MF chce w ten sposób ograniczyć szarą strefę –  od 1.07.2022 roku zakłada wprowadzenie obowiązku akceptacji przynajmniej jednego rodzaju płatności elektronicznej, np. poprzez terminal. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmiana ma dotyczyć jedynie tych przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z kasy fiskalnej, a ich roczny przychód jest większy niż 20 000 zł. Po przekroczeniu progu przyjęcie elektronicznej płatności będzie obowiązkowe. Kolejna nowość to także obniżenie maksymalnego limitu transakcji gotówkowych B2B z 15 000 do 8 000 zł.

Ministerstwo Finansów chce też utrudnić transfer nieopodatkowanych zysków do rajów podatkowych za pośrednictwem spółek wydmuszek . Oznacza to, że spółki zarejestrowane za granicą będą opodatkowane w Polsce. Resort proponuje dodatkowo uzupełnienie przepisów tzw. exit tax, czy podatku od wyprowadzania aktywów poza granice kraju. Mowa tu m.in. o sytuacja połączenia polskiej firmy z podmiotem zagranicznym.

W ramach pakietu uszczelniającego nadejdą również zmiany związane z pracą na czarno, które będą zapewniały ochronę nielegalnym pracownikom, zamiast pociągać ich do odpowiedzialności karnej i podatkowej. Po zmianach zniesiony zostanie m.in. obowiązek zapłaty zaległego podatku, pod warunkiem zgłoszenia faktu takiego stosunku pracy do PIP-u lub Urzędu Skarbowego. Wszelkie konsekwencje w tym przypadku ma ponosić pracodawca, a dodatkowo zapłaci podatek od minimalnej pensji za każdy miesiąc zatrudniania na czarno. Zatrudniający nie będzie mógł zaliczyć tych opłat do kosztów uzyskania przychodu.

Tagi: Polski Ład, pakiet uszczelnień, auta poleasingowe

Data publikacji: 08/07/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

eksperci@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce