twitter
facebook

Czy można starać się o zwrot podatku VAT w przypadku otrzymywania rat leasingowych z Niemiec?


Odpowiedź

Zagraniczne usługi leasingu dają prawo do zwrotu VAT z kraju unijnego.


Uzasadnienie

Prawo do zwrotu VAT z innego kraju wynika z przepisów Dyrektywy Rady 2008/9/WE z 12.02.2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim (Dz. Urz. UE L z 2008 r. nr 44 s. 23).

Zwrot przysługuje zatem:

- polskiemu podatnikowi który nabył na terenie Niemiec usługi, co do których naliczony został niemiecki podatek od wartości dodanej

- podatnik jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce, niezarejestrowanym w Niemczech ani nieposiadającym tam siedziby lub  stałego miejsca prowadzenia działalności,

- podatnik nie wykonywał wyłącznie dostaw towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku

Usługi leasingu nie zostały wyłączone z zakresu zwrotu VAT.

Wydaje się jednak, że tego  rodzaju usługi powinny zwykle być rozliczane jako import usług, w siedzibie usługobiorcy (art. 28b ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).



Zadaj pytanie

Fotowoltaika, czyli energia elektryczna ze Słońca

Fotowoltaika to jedna z najpopularniejszych form pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Można ją wykorzystać nie tylko na potrzeby prywatne, ale również prowadzonej działalności gospodarczej. Dowiedz się m.in. co zawiera instalacja i jak ją korzystnie sfinansować!

Czytaj więcej »

Data publikacji: 24/09/2021

Przewłaszczenie na zabezpieczenie – charakterystyka, zastosowanie

Przewłaszczenie na zabezpieczenie stosuje się najczęściej w przypadku finansowania samochodów osobowych. Może mieć charakter warunkowy, częściowy lub całkowity. W jaki sposób działa i czy dotyczy także leasingu?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 22/09/2021

Na czym polega Prosta Spółka Akcyjna? Najważniejsze cechy PSA

Prosta spółka akcyjna (PSA) jest nowym rodzajem przedsiębiorstwa prawa handlowego. Według założeń ma przede wszystkim ułatwić prowadzenie działalności innowacyjnym przedsięwzięciom oraz umożliwić nowoczesne zarządzanie firmą. Oto najważniejsze informacje dotyczące prostych spółek akcyjnych.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 21/09/2021

Jakie są korzyści podatkowe leasingu samochodu w firmie?

Jak płacić niższe podatki przy finansowaniu samochodu osobowego? Dobrym sposobem na optymalizację jest leasing. Płynące z leasingowania auta korzyści można obliczyć w łatwy i wygodny sposób. Jaki? Szczegóły w artykule.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 20/09/2021

Co to jest weksel i jak działa?

Zabezpieczenie wekslowe wykorzystywane jest najczęściej przy kredytach lub pożyczce. Z wekslem można się spotkać także w przypadku leasingu oraz zobowiązań biznesowych, np. między kontrahentami. W artykule wyjaśniamy często wyszukiwane w internecie kwestie związane z zabezpieczeniem wekslowym. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej »

Data publikacji: 15/09/2021

Ile wynosi koszt leasingu komputera? Zasady finansowania sprzętu komputerowego

Leasing dotyczy wielu środków trwałych – nie tylko samochodów osobowych czy ciężarówek, ale także komputerów. Taka forma finansowania może być szczególnie przydatna dla osób, które chcą korzystać z najnowszego sprzętu wysokiej klasy, a jednocześnie płacić niską ratę i odnosić korzyści podatkowe.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 01/09/2021

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – co to jest i czy warto się nią sugerować?

RRSO to wskaźnik związany z każdym finansowaniem mieszczącym się w definicji kredytu konsumenckiego. Instytucje finansowe mają obowiązek informowania swoich klientów o jego wysokości. Czy warto jednak się nim sugerować przy wyborze danej oferty kredytu samochodowego lub pożyczki?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 30/08/2021

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu samochodów w leasingu?

Ubezpieczenie auta w leasingu to jeden z warunków, jaki stawiają leasingodawcy. Jakie możliwości w tym zakresie ma przyszły leasingobiorca? Które rodzaje ubezpieczenia są obowiązkowe, a które mają charakter dobrowolny? Czy można zaliczyć składkę do kosztów uzyskania przychodu?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 27/08/2021

Split payment – kto i kiedy musi korzystać z MPP?

Split payment (mechanizm podzielonej płatności) jest obecny w Polsce od 2018 roku, a od 2019 roku ma charakter obowiązkowy. Kiedy i jak zapłacić przy wykorzystaniu MPP? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje o split payment.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 26/08/2021

Na czym polega pożyczka leasingowa?

Leasingodawcy oprócz leasingu często proponują rozwiązanie określane jako pożyczka leasingowa. Finansowanie tego typu łączy cechy kredytów bankowych i leasingu. Dzięki pożyczce leasingowej można sfinansować takie środki trwałe, jak samochody, maszyny i urządzenia, a nawet sprzęt medyczny.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 25/08/2021

Strona 1 z 15 1 2 3 4 5 ... 15



Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce