twitter
facebook

Rata leasingu – odpowiedzi na częste pytania. Koszt raty leasingowej popularnych aut

Zdjęcie przedstawiające obliczanie raty leasingu

Rata leasingu to jeden z najważniejszych elementów każdej umowy. Na jej wysokość wpływają m.in. okres finansowania czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Przedsiębiorcy mają możliwość zaliczenia raty leasingu w koszty uzyskania przychodu, choć nie zawsze w całości. Miesięczną opłatę można obliczyć samodzielnie lub skorzystać z wygodnego kalkulatora leasingowego. Poznaj najważniejsze kwestie związane z ratami i dowiedz się, jaki jest miesięczny koszt najpopularniejszych aut osobowych w leasingu.

Nawigacja:

Co to jest rata leasingu? Rodzaje opłat za finansowanie

Rata leasingu to cykliczna opłata, którą leasingobiorca zobowiązuje się regulować wobec leasingobiorcy, zgodnie z zasadami ustalonymi w umowie. Można ją także określać jako płatność za użytkowanie danego środka trwałego. Występuje w każdym rodzaju leasingu.

Zwykle raty leasingu są regulowane co miesiąc, choć teoretycznie mogą być opłacane np. kwartalnie. Do takich sytuacji dochodzi jednak stosunkowo rzadko, w ściśle określonych sytuacjach.

Tak jak w przypadku kredytów, leasing może mieć raty równe lub malejące (degresywne). Najczęściej spotykaną formą jest płatność o stałej wartości. Istnieje jeszcze rzadsza forma cyklicznych opłat za finansowanie, czyli raty sezonowe. Taki system polega na zmianie wysokości czynszu w danym okresie w ciągu roku, np. kiedy przedsiębiorca uzyskuje wyższe dochody (dotyczy m.in. branż hotelarskiej i turystycznej). Dla niektórych firm to znaczne ułatwienie spłaty finansowania.

Rata leasingowa a oprocentowanie

W leasingu oprocentowanie może być zmienne lub stałe. To pierwsze sprawia, że wartość raty leasingowej jest inna, zależna od wskazanych w umowie referencyjnych stawek (np. WIBOR, LIBOR itd.). Z jednej strony to okazja do odniesienia korzyści w przypadku spadku stóp procentowych, a z drugiej grozi stratami, gdy ulegną one podwyższeniu. Warto wiedzieć, że jeśli oprocentowanie się zmieni, leasingodawca musi powiadomić o tym leasingobiorcę i przedstawić aktualny harmonogram spłat.

Oprocentowanie równe w leasingu skutkuje regulowaniem opłat w oparciu o stałą stawkę, która nie zmienia wartości w związku z podwyżką lub obniżką stóp procentowych. 

Co wpływa na wysokość raty leasingu?

Rata leasingowa składa się z kilku części, gdzie każda z nich ma duży wpływ na ostateczną wysokość opłaty. Można tu wymienić zarówno marżę leasingodawcy, jak i wartość oprocentowania w oparciu o referencyjną stawkę WIBOR. Znaczenie ma także czas trwania umowy leasingowej i oczywiście wartość środka trwałego.

Należy wspomnieć o wartości czynszu inicjalnego, czyli początkowej opłacie pobieranej przez leasingodawcę. Wysoki wkład własny w finansowanie może znacznie obniżyć ratę. Analogiczna zasada występuje w przypadku wykupu przedmiotu leasingu.

Ważnym czynnikiem dla wartości raty leasingowej jest także to, czy leasingobiorca decyduje się na dokupienie w firmie leasingowej ubezpieczenia OC/AC i GAP. Dodatkowe usługi zwiększają cenę za miesiąc, choć mogą być już wliczone w podstawową opłatę. Mowa tu np. o kartach rabatowych czy monitoringu GPS.

Rata leasingowa w kosztach uzyskania przychodu

Według definicji, koszt uzyskania przychodu to taki wydatek, który został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodów firmy. Umożliwia odniesienie korzyści poprzez zmniejszenie opodatkowania od dochodu rozliczanego na podstawie zasad ogólnych lub podatku liniowego. Kosztem uzyskania mogą być także raty leasingowe, zarówno w wariancie operacyjnym, jak i finansowym. Trzeba jednak pamiętać, iż odliczenie rat w całości, łącznie z prowizjami i opłatami manipulacyjnymi, możliwe jest tylko w przypadku leasingu operacyjnego.

W leasingu finansowym rata też będzie kosztem podatkowym, jednak tylko w części odsetkowej.

Ile kosztuje rata leasingu samochodu? Opłaty za najpopularniejsze auta

Leasingobiorcy najchętniej wybierają auta osobowe znanych marek, których modele cieszą się dobrą opinią w branży motoryzacyjnej. Znaczenie ma tu także dostępność części zamiennych oraz dodatkowych akcesoriów, np. bagażników rowerowych. Na wybór danego modelu wpływa również jego status na rynku wtórnym (łatwiejsza sprzedaż pojazdów o ugruntowanej pozycji). Najpopularniejsze samochody w leasingu to m.in. pojazdy producentów, takich jak:

 • Skoda

 • Toyota

 • Renault

 • Dacia

 • Volkswagen

 • BMW

 • Audi

 • Volvo

 • Nissan

 • Mercedes

Ile kosztuje rata leasingu czołowych samochodów danej marki? Poniżej znajduje się zestawienie miesięcznego kosztu nowego leasingowanego auta, w oparciu o przykładowe oferty dostępne na GO-auto. Na potrzeby porównania przyjęto takie same warunki finansowania dla firm, tj. umowa na 60 miesięcy i opłata początkowa w wysokości 10 000 zł (rata bez ubezpieczeń).

Lp.

Model samochodu

Rok produkcji

Rata/msc

Sprawdź pełną ofertę

1

Skoda Octavia 1.5 TSI AMBITION

2020

1185 zł

Leasing Skoda

2

Toyota Corolla 1.5 Comfort

2021

793 zł

Leasing Toyota

3

Renault Clio 1.0 TCE ZEN

2021

671 zł

Leasing Renault

4

Dacia Duster SL Cool TCE 90 KM

2021

674 zł

Leasing Dacia

5

Volkswagen Golf Variant 1.0 TSI 110 KM Manual

2021

1094 zł

Leasing Volkswagen

6

BMW 318i

2021

1200 zł

Leasing BMW

7

Audi A4 35 TFSI mHEV

2021

1351 zł

Leasing Audi

8

Volvo XC40 T3 Momentum Core

2021

1575 zł

Leasing Volvo

9

Nissan Juke 1.0 DIG-T N-Connecta

2021

946 zł

Leasing Nissan

10

Mercedes-Benz A 160

2020

1117 zł

Leasing Mercedes

 

Najwyższą ratę leasingu z powyższego zestawienia posiada Volvo XC40 (1575 zł). W przypadku pozostałych najpopularniejszych modeli samochodów, opłata miesięczna nie przekracza 1400 zł. W oparciu o powyższe dane, średnia opłata leasingu nowego auta wynosi 1060,60 zł.

Ostatnia rata leasingu – co dalej?

Po zapłaceniu ostatniej raty za finansowanie umowa ulega zakończeniu. Nie zawsze jednak leasingobiorca musi dokonywać wykupu, aby dany przedmiot stał się jego własnością. Wynika to przede wszystkim z różnic między leasingiem operacyjnym a finansowym.

W tej pierwszej odmianie korzystający ma prawo wykupić leasingowany przedmiot za określoną kwotę, zwykle dużo niższą od wartości rynkowej. Warunki tej procedury są opisane w OWUL lub umowie. Należna kwota za wykup w leasingu operacyjnym może być opłacona razem z ostatnią ratą. Firmy leasingowe umożliwiają także wykupienie środka trwałego w ustalonym czasie, np. dwóch tygodni od daty uregulowania raty końcowej. 

Co zrobić, jeśli przedsiębiorca może nie zdążyć zebrać odpowiednich środków na wykup? W razie takich sytuacji większość firm leasingowych proponuje przedłużenie umowy i rozłożenie płatności na raty. Warto zgłosić taką chęć nawet kilka tygodni przed zakończeniem finansowania. W leasingu finansowym sytuacja jest mniej skomplikowana. Przedmiot umowy staje się własnością leasingodawcy już po zapłaceniu ostatniej raty. W tej odmianie leasingu wykup nie istnieje.

Jak obliczyć ratę leasingu?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z leasingu mogą samodzielnie obliczyć wysokość raty leasingowej za dany przedmiot. Wymaga to jednak czasu i znajomości wzorów, np. na określenie wartości pieniądza w czasie. Istnieje lepszy sposób, jakim jest kalkulator leasingu. Narzędzie pozwala obliczyć wysokość raty leasingowej wielu kategorii przedmiotów umowy, m.in. samochodów osobowych i dostawczych (nowych, używanych), maszyn i urządzeń przemysłowych czy nawet tak nietypowych sprzętów, jak np. aparaty do pomiarów sejsmicznych i radiometrycznych.

Aby obliczyć ratę leasingu w kalkulatorze leasingowym, wystarczy kilka kroków:

 1. Wprowadź nazwę przedmiotu leasingu, np. Toyota Aygo, koparka kołowa. Jeżeli nie ma go na liście, zaznacz kategorię, np. maszyny produkcyjne.

 2. Wybierz rok produkcji.

 3. Wpisz wartość netto.

 4.  Zaznacz okres umowy (liczbę rat), ustal procentową wysokość opłaty wstępnej i wykupu końcowego.

 5. Gotowe! Kalkulator leasingu wyświetli dokładną wartość raty, ich liczbę, koszt wykupu i wysokość czynszu inicjalnego.

Z poziomu kalkulatora można od razu przejść do wypełnienia krótkiego wniosku, który pozwala na poznanie wstępnej decyzji leasingowej. Kalkulator umożliwia też obliczenie raty kredytu samochodowego i pożyczki. Przedsiębiorcy, którzy planują zakup samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności, mają okazję do skorzystania na leasingu również w kontekście opodatkowania. Aby to sprawdzić, wystarczy użyć kalkulatora korzyści podatkowych. Po wprowadzeniu odpowiednich danych można porównać, jaki rodzaj finansowania będzie najlepszy: leasing operacyjny, finansowy, kredyt/pożyczka czy zakup auta za gotówkę.

Tagi: rata leasingu, leasing rata

Data publikacji: 22/07/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

731

zła odpowiedź

726

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce