Czym jest leasing i jakie są jego rodzaje?
Leasing umożliwia korzystanie z określonej rzeczy w zamian za miesięczną ratę. Istnieją różne rodzaje leasingu, a samym przedmiotem umowy mogą być nawet jachty czy nieruchomości. Wbrew pozorom z leasingowanego auta skorzystają też osoby, które nie prowadzą firmy. Wyjaśniamy, czym jest leasing i przedstawiamy garść przydatnych informacji o tej formie finansowania!
SPIS TREŚCI:
Leasing – co to takiego?
Leasing to rodzaj usługi finansowej, działającej na podstawie umownego stosunku cywilnoprawnego. W jej ramach leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania przedmiotu leasingu na ustalony w umowie okres, w zamian za miesięczne opłaty. W pewnym stopniu podobny jest do zakupów na raty, choć w tej sytuacji można korzystać z samochodu, sprzętu IT czy innego przedmiotu, jednocześnie nie będąc jego właścicielem.
Cechą charakterystyczną leasingu jest tzw. czynsz inicjalny (opłata początkowa). Jego wysokość ma duży wpływ na miesięczną ratę (im wyższy, tym niższa opłata). Znakiem rozpoznawczym tej usługi finansowej jest także wykup przedmiotu leasingu. Leasingobiorca może po zakończeniu umowy stać się właścicielem leasingowanych dóbr za określoną opłatą – stosunkowo często jest ona niska (zwłaszcza w przypadku leasingu samochodów). W formie finansowej (kapitałowej) wykup jako taki nie istnieje. Po zapłaceniu ostatniej raty korzystający z przedmiotu leasingu automatycznie staje się jego właścicielem. Przedmiot umowy, np. samochód, można wykupić na firmę, ale też dokonać prywatnego wykupu auta z leasingu.
Leasing w Polsce obecnie cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców i nie tylko. Stanowi świetną alternatywę dla kredytów. Leasingobiorcy mogą korzystać z wielu udogodnień. Jednym z nich jest leasing online, który pozwala na szybkie obliczenie raty, złożenie wniosku i podpisanie umowy przez internet – bez skomplikowanych formalności, za to z zachowaniem wymaganych procedur bezpieczeństwa.
Co może być traktowane jako przedmiot leasingu?
Choć tę usługę kojarzymy głównie z leasingiem samochodu, w rzeczywistości przedmiotami umowy mogą być nie tylko auta. Według Kodeksu Cywilnego zalicza się do nich wszelkie przedmioty materialne – rzeczy ruchome, a nawet nieruchomości. Ze względu na tak dużą dowolność co do przedmiotu umowy, firmy leasingowe oferują leasing m.in.:
-
samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych;
-
ciągników siodłowych;
-
przyczep i naczep;
-
autobusów;
-
motocykli i quadów;
-
maszyn budowlanych, rolniczych i leśnych;
-
sprzętu medycznego;
-
maszyn specjalistycznych;
-
sprzętu IT;
-
wyposażenia biura i sklepu;
-
jachtów i motorówek;
-
nieruchomości.
Warto jednak wiedzieć, że jeśli umowa posiada charakter nienazwany a jednocześnie ma cechy leasingu, to jej przedmiotem mogą być nawet wartości niematerialne i prawne.
POZNAJ KOMPLEKSOWĄ OFERTĘ LEASINGU >
Rodzaje leasingu i ich charakterystyka
Tak jak w przypadku kredytów czy pożyczek, leasing można podzielić na kilka głównych rodzajów. Obecnie funkcjonująca klasyfikacja obejmuje:
-
leasing operacyjny,
-
leasing finansowy,
-
leasing zwrotny,
-
leasing konsumencki.
Choć każdy rodzaj tej usługi finansowej charakteryzuje ta sama główna idea, poszczególne typy nieco się od siebie różnią. Poniżej znajdziesz krótkie opisy każdego rodzaju leasingu, wraz z ich głównymi cechami.
Leasing operacyjny
To niezwykle popularna forma leasingu (szczególnie w przypadku samochodów osobowych na firmę). Leasingobiorca nie ma obowiązku wykupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, choć może to zrobić. Leasing usługowy to duża wygoda dla przedsiębiorców – dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych zajmuje się firma leasingowa. Firmy nie ponoszą także ryzyka związanego z przedmiotem w przypadku odstąpienia od umowy. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim księgowaniu leasingu operacyjnego.
Dodatkowe cechy leasingu usługowego:
-
rozłożenie płatności VAT na raty;
-
zachowanie płynności finansowej firmy;
-
możliwość obniżenia podstawy opodatkowania;
-
określony minimalny czas trwania umowy, np. 2 lata w przypadku samochodów osobowych.
Leasing finansowy
W leasingu finansowym (inaczej nazywanym jako inwestycyjny lub kapitałowy) dokonywanie odpisów amortyzacyjnych leży po stronie leasingobiorcy (przedmiot leasingu staje się częścią jego majątku). Rata w tym przypadku dzieli się na część odsetkową i kapitałową. Niestety przy leasingu finansowym należy zapłacić całość VAT z góry. Z drugiej strony na tej usłudze skorzystają firmy, które są zwolnione z tego podatku.
Inne cechy leasingu finansowego:
-
brak narzuconego minimalnego czasu trwania umowy;
-
leasingobiorca po zapłaceniu ostatniej raty staje się właścicielem przedmiotu;
-
brak ograniczeń związanych z wartością rezydualną (końcową).
Leasing zwrotny
Niezwykle charakterystyczna forma leasingu, w której leasingobiorca jest jednocześnie dostawcą i odbiorcą przedmiotu umowy. Polega na sprzedaży firmie leasingowej środka trwałego, a następnie wzięciu go w leasing. Może sprawdzić się w sytuacji problemów przedsiębiorstwa z płynnością finansową, aby zażegnać chwilowy kryzys i po zakończeniu umowy ponownie wykupić użytkowany przedmiot.
Dodatkowe cechy leasingu zwrotnego:
-
możliwość szybkiego zwiększenia majątku firmy;
-
może mieć formę leasingu operacyjnego lub kapitałowego;
-
nadal umożliwia wliczanie w koszty rat leasingowych.
Leasing konsumencki
Leasing konsumencki to usługa finansowa przeznaczona dla osób fizycznych. W Polsce pojęcie to funkcjonuje od 2011 r., kiedy to ustawa deregulacyjna pozwoliła na wzięcie w leasing przedmiotów przez osoby, które nie prowadzą firmy. Konsument nie ma obowiązku wykupu użytkowanej rzeczy. Zawarcie umowy jest mało skomplikowane.
Inne cechy leasingu konsumenckiego:
-
możliwość szczegółowego dopasowania warunków umowy do własnych potrzeb;
-
przedmiot leasingu może być wykorzystywany tylko do celów prywatnych;
-
brak możliwości dokonywania zmian w przedmiocie umowy, np. zainstalowanie instalacji gazowej do samochodu.
Wynajem długoterminowy a leasing – różnice
Wynajem długoterminowy to rozwiązanie dla osób, które cenią maksymalną wygodę. Choć w tym przypadku wykup niekiedy jest możliwy, to zdecydowanie się nie opłaca, ponieważ jego wysokość najczęściej oscyluje w granicach rynkowej wartości w momencie zakończenia umowy.
Z drugiej strony przy wynajmie długoterminowym użytkownik nie spłaca wartości przedmiotu, ale jedynie płaci za korzystanie z niego, co umożliwia obniżenie rat miesięcznych. Zwykle też taka usługa nie wymaga posiadania wkładu własnego, kosztem jednak dużo mniejszej swobody związanej z eksploatacją pojazdu. W odróżnieniu od leasingu tego typu umowy są też nieco krótsze, choć jednocześnie uzupełniane o dodatkowe usługi, np. wliczone opłaty za serwis, wymianę opon w przypadku samochodu itd.
Jeśli zależy nam na większej swobodzie w rozumieniu eksploatacji przedmiotu czy jego wykupie po zakończeniu umowy po przystępnej cenie, lepiej wybrać leasing.
Kto może skorzystać z leasingu?
Ogólnie rzecz biorąc, z leasingu jako takiego może skorzystać niemal każdy, choć nie wszyscy podpiszą umowę na każdy jego rodzaj. Leasing operacyjny, finansowy i zwrotny mogą wybrać jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą. W przypadku leasingu konsumenckiego będą to osoby fizyczne. Bez względu na typ finansowania, trzeba pamiętać o dostarczeniu odpowiednich dokumentów leasingodawcy, np. w przypadku leasingu dla konsumentów będzie to dowód tożsamości, zaświadczenie o zarobkach czy wyciąg z konta bankowego.
Niekiedy leasingodawcy w przypadku leasingu dla firm stawiają wymagania dotyczące okresu działania danego przedsiębiorstwa. Jest to pewna forma zabezpieczenia przed jeszcze niestabilną sytuacją dopiero rozwijających się biznesów. Na szczęście na rynku leasingowym istnieją oferty, które pozwalają wzięcie na firmę samochodu w ramach leasingu od pierwszego dnia działalności.
Jak wybrać ofertę leasingu lepszą od innych?
Wybranie rozsądnej oferty leasingu to nie lada wyzwanie. Rynek leasingowy obfituje przecież w różne rozwiązania proponowane przez niezwykle duże grono leasingodawców. W sieci dostępne są kalkulatory leasingu, dzięki którym znajdziesz ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Formularz pozwala na łatwe i szybkie obliczenie miesięcznej raty, bez względu na przedmiot leasingu.
Jeżeli prowadzisz firmę lub jesteś konsumentem i chcesz wziąć samochód w leasing, możesz skorzystać z konfiguratora leasingu aut. Wystarczy, że wpiszesz preferowaną wysokość miesięcznej raty. Algorytm następnie znajdzie oferty dopasowane do Twoich możliwości finansowych. Jeśli chcesz, możesz też wyszukać wymarzony pojazd w oparciu o markę, model lub segment i sprawdzić wysokość raty.
Czy warto skorzystać z leasingu?
Główną zaletą leasingu jest niższy koszt w porównaniu np. z kredytem czy kupnem przedmiotu za gotówkę. Dodatkowo różne rodzaje tej usługi sprawiają, że leasingobiorcy mogą dopasować typ w zależności od danej sytuacji i statusu prawnego.
Leasing umożliwia obniżenie podatku, nie wymaga skomplikowanych zabezpieczeń i wielu formalności. Mogą z niego skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Szczególnie kuszącą perspektywą jest możliwość dokonania wykupu przedmiotu leasingu za stosunkowo niską opłatą.
Warto także wspomnieć o coraz lepszych i nowszych ofertach leasingu, z które można znaleźć w internecie. Jedną z nich jest leasing z gwarancją zwrotu, gdzie w przypadku leasingowanego samochodu możliwe jest wcześniejsze zakończenie umowy bez wykupu, dodatkowych opłat i kar.
Tagi: co to jest leasing, rodzaje leasingu, leasing czy wartoData publikacji: 14/06/2021
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Nowości
Firmy leasingowe prestrzegają przed oszustami
Wyniki branży leasingowej w 2021 roku
Rejestracje samochodów osobowych w Europie w 2021
Nasza redakcja
Perły Polskiego Leasingu
Gazeta Finansowa
Nie pracuję, ale rozwijam swoje hobby
Gazeta Olsztyńska
Podaruj sobie czas
Gazeta Finansowa