Leasing auta z Niemiec – najważniejsze informacje
Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na objęcie umową leasingową pojazdu od zagranicznego dostawcy. Jednym z najczęściej wybieranych państw, z których sprowadza się samochody do leasingu, są nasi zachodni sąsiedzi. Część firm leasingowych umożliwia taką formę finansowania, choć pod pewnymi warunkami. Trzeba też pamiętać o dodatkowych formalnościach. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z leasingiem auta z Niemiec.
Spis treści:
1. Leasing samochodu z Niemiec – jakie auta można sfinansować?
2. Ile czasu trwa leasing auta z Niemiec? Warunki finansowania
3. Kto sprowadza samochód z Niemiec do leasingu?
4. Leasing auta z Niemiec – dokumenty i formalności
5. Leasing auta z Niemiec – czy warto?
Leasing samochodu z Niemiec – jakie auta można sfinansować?
Najczęściej przedsiębiorcy wybierają samochody osobowe, głównie popularnych niemieckich marek, takich jak:
BMW,
Mercedes-Benz,
Audi,
Porsche,
Volkswagen,
Opel.
Nie jest to jednak regułą, ponieważ zdarzają się także umowy na finansowanie pojazdów z Niemiec innych producentów. Odrębną (i ważniejszą) kwestią w przypadku takiego leasingu jest stan auta. Finansowanie nowego samochodu z zagranicy nie powinno stanowić większego problemu (dotyczy to wszystkich pojazdów z krajów należących do UE), o ile firma leasingowa posiada w swojej ofercie takie usługi. Należy wyraźnie zaznaczyć, że leasing samochodu z Niemiec nie jest dostępny u każdego leasingodawcy.
Jeśli chodzi o leasing aut używanych, sprawa nie jest tak oczywista. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć leasingodawcę, który oferuje finansowanie auta z „drugiej ręki” i jednocześnie pochodzącego z zagranicy. To dużo większe ryzyko dla firmy leasingowej, ponieważ starsze pojazdy z reguły trudniej sprzedać w przyszłości. Z drugiej strony, znaczenie ma wiek używanego samochodu i np. taki użytkowany przez stosunkowo krótki czas będzie łatwiej wyleasingować niż wóz pięcioletni. Wszystko jednak zależy od danego leasingodawcy, choć nie ma co liczyć na objęcie finansowaniem dziesięcioletniego Volkswagena lub Mercedesa.
Warto także wiedzieć, że w przypadku używanych samochodów osobowych z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów, do wydania decyzji leasingodawca może wymagać opłacenia przez wnioskodawcę akcyzy (w 2021 roku jej wysokość to 18,6%). Samochody elektryczne są zwolnione z opłaty. Niekiedy dodatkowo konieczne będzie także posiadanie wyceny wykonanej przez rzeczoznawcę, której koszt wynosi ok. 250-500 zł.
Ile czasu trwa leasing auta z Niemiec? Warunki finansowania
Długość umowy leasingowej w przypadku samochodów z Niemiec zależy od konkretnej firmy leasingowej. Znaczenie ma też wcześniej wspomniany wiek auta. Przyjmuje się, że im starszy samochód, tym krótsze finansowanie. Leasing nowego pojazdu z Niemiec może trwać niekiedy nawet 10 lat, chociaż zwykle maksymalny okres to 84 miesiące (7 lat).
Równie ważną kwestią jest wymagana minimalna wysokość wpłaty własnej. Zależy ona nie tylko od wartości samochodu i jego stanu, ale także czynników związanych z przyszłym leasingobiorcą. Mowa tu m.in. o typie prowadzonej działalności gospodarczej czy okresie trwania działalności. Leasingodawcy mogą również sprawdzić zdolność kredytową i historię ewentualnych zobowiązań, zwłaszcza w przypadku procedury pełnej. Nie bez znaczenia pozostaje polityka danego leasingodawcy. Często minimalny czynsz inicjalny dla większości przedsiębiorców to wartość do 20%. Oczywiście można uiścić maksymalną możliwą wpłatę (45% wartości samochodu) i w ten sposób obniżyć ratę miesięczną.
Tak jak w przypadku samochodów osobowych od polskich dostawców, zdecydowana większość leasingowanych aut z Niemiec jest obejmowana leasingiem operacyjnym.
Kto sprowadza samochód z Niemiec do leasingu?
W finansowaniu od dostawców na terenie naszego kraju pozyskaniem pojazdu w celu objęcia go umową najczęściej zajmuje się firma leasingowa (szczególnie jeśli chodzi o nowe wozy). W przypadku leasingu auta z Niemiec można to zrobić na trzy sposoby:
samodzielnie,
za pośrednictwem leasingodawcy,
przez komis samochodowy.
Pierwsza opcja oznacza konieczność dopełnienia wszelkich formalności związanych m.in. ze sprowadzeniem danego modelu i odprawą celną. W tym przypadku przyszły leasingobiorca najpierw kupuje samodzielnie samochód, a następnie obejmuje go leasingiem zwrotnym. Druga metoda dotyczy najczęściej pojazdów wysokiej klasy luksusowej, gdzie firma leasingowa zajmuje się wszelkimi czynnościami mającymi doprowadzić do uruchomienia finansowania. Jest jednocześnie najbezpieczniejsza i najwygodniejsza z perspektywy wnioskodawcy.
Pozyskanie samochodu z Niemiec na potrzeby finansowania jest również możliwe za pośrednictwem komisu samochodowego, który specjalizuje się w sprzedaży takich aut. Trzeba jednak pamiętać o konieczności opłacenia prowizji; pojawia się też pewne ryzyko związane z wiarygodnością pochodzenia wozu.
Leasing auta z Niemiec – dokumenty i formalności
Sprowadzony z Niemiec samochód musi być dostarczony z kompletem dokumentów, takich jak:
fahrzeugschein – dowód rejestracyjny,
fahrzeugbrief – karta pojazdu,
HU (Hauptuntersuchung) – dowód ważnego przeglądu stanu technicznego,
AU (Abgasuntersuchung) – analiza składu spalin,
książka serwisowa,
dowód zakupu i uregulowania opłat (jeśli samochód sprowadzono wcześniej).
Jeśli leasingobiorca dokonuje zakupu na własną rękę, już w Niemczech powinien wyrejestrować auto, opłacić tymczasowe OC i dowód rejestracyjny oraz uzyskać tablice zjazdowe lub eksportowe, aby móc wrócić na kołach. Po przyjeździe do kraju należy zarejestrować auto (konieczne będą dowód opłacenia akcyzy i przetłumaczone dokumenty).
Leasing auta z Niemiec – czy warto?
W porównaniu z leasingiem samochodów od dostawców spoza krajów UE, finansowanie aut z Niemiec to przede wszystkim ułatwione procedury. Można rozważyć to rozwiązanie w przypadku nowych aut lub tych używanych stosunkowo krótko. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę większą liczbę potrzebnych do dokonania formalności i konieczność uregulowania dodatkowych opłat.
Obecna oferta leasingu samochodów w Polsce jest mocno rozbudowana, zarówno jeśli chodzi o nowe, jak i używane pojazdy. Co więcej, objęcie takim finansowaniem wymarzonego wozu jest teraz bardzo proste, chociażby ze względu na stopniowe przenoszenie się branży do internetu i obecność dedykowanych platform leasingowych. Dzięki nim można szybko, wygodnie i bezpiecznie wybrać preferowany dwuślad spośród kilkudziesięciu najpopularniejszych marek. Wystarczy ustawić parametry finansowania, obliczyć ratę i wypełnić krótki wniosek. W ten sposób poznasz wstępną decyzję leasingową nawet w 10 sekund!
Tagi: leasing auta z niemiec, leasing auta, leasing aut używanych
Data publikacji: 06/08/2021
Czy pytanie okazało się pomocne?
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Nowości
Firmy leasingowe prestrzegają przed oszustami
Wyniki branży leasingowej w 2021 roku
Rejestracje samochodów osobowych w Europie w 2021
Nasza redakcja
Perły Polskiego Leasingu
Gazeta Finansowa
Nie pracuję, ale rozwijam swoje hobby
Gazeta Olsztyńska
Podaruj sobie czas
Gazeta Finansowa
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana