Pakiet uszczelnień w Polskim Ładzie - koniec nieopodatkowanej sprzedaży aut po leasingu
Polski Ład wprowadza istotne zmiany związane z podatkiem. Jedną z nich jest pakiet uszczelniający, który będzie dotyczył m.in. samochodów poleasingowych, pracy na czarno czy obrotu bezgotówkowego.
Skrót informacji:
- przychód ze sprzedaży auta po leasingu, według założeń pakietu uszczelniającego, będzie przychodem działalności gospodarczej
- przedsiębiorca, który wprowadza po kilku latach prywatny samochód do majątku firmy, nie będzie mógł amortyzować go w oparciu o cenę kupna
- Ministerstwo Finansów zaproponuje zmiany mające chronić nielegalnie zatrudnione osoby, a także nowe przepisy dotyczące obrotu bezgotówkowego czy opodatkowania tzw. spółek wydmuszek
Samochody w leasingu a nowe zasady podatkowe
Podatkowy pakiet uszczelniający w Polskim Ładzie to przede wszystkim nowe przepisy dotyczące wyprowadzania samochodów poleasingowych. Mowa tu o sytuacji, gdzie przedsiębiorca korzysta z leasingu operacyjnego, a po spłacie wszystkich rat wykupuje samochód na cele prywatne. Taki zabieg pozwala na sprzedaż pojazdu bez podatku dochodowego już po 6 miesiącach od daty jego nabycia. W przypadku wykupienia auta na firmę pojazd staje się składnikiem majątku, przez jego sprzedanie staje się możliwe dopiero po 6 latach, od momentu wycofania go z ewidencji.
Według nowych założeń pakietu uszczelniającego, przychody ze sprzedaży auta po leasingu operacyjnym mają być zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Możliwość sprzedaży wykupionego na cele prywatne poleasingowego auta po 6 miesiącach to duże udogodnienie szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy często wymieniają samochody na nowsze modele. Zmiana przepisów podatkowych w ramach uszczelniania systemu nie tylko ograniczy w pewnym stopniu swobodę polskim firmom, ale dodatkowo może wpłynąć negatywnie na rynek motoryzacyjny w Polsce, a przede wszystkim na branżę leasingową – zauważa Grzegorz Olszewski, Prezes GO-leasing.
Wnoszenie auta na cele prywatne do majątku firmy
Kolejna zmiana dotyczy przypadku, w którym przedsiębiorca kupuje nowy samochód do prywatnego użytku i po kilku latach korzystania wnosi pojazd do majątku firmy. Umożliwia to przeprowadzenie amortyzacji środków trwałych w oparciu o wartość początkową, a nie cenę rynkową w momencie włączenia samochodu do przedsiębiorstwa. W konsekwencji takie auto jest amortyzowane po wyższej wartości, a przedsiębiorca płaci mniejszy podatek od zapłaty.
Obecnie takie działanie jest w pełni legalne i zgodne z przepisami. Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania mające wprowadzić możliwość amortyzacji jedynie od aktualnej wartości rynkowej.
Pozostałe założenia pakietu uszczelniającego
Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu obejmą również wdrażanie obrotu bezgotówkowego. MF chce w ten sposób ograniczyć szarą strefę – od 1.07.2022 roku zakłada wprowadzenie obowiązku akceptacji przynajmniej jednego rodzaju płatności elektronicznej, np. poprzez terminal. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmiana ma dotyczyć jedynie tych przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z kasy fiskalnej, a ich roczny przychód jest większy niż 20 000 zł. Po przekroczeniu progu przyjęcie elektronicznej płatności będzie obowiązkowe. Kolejna nowość to także obniżenie maksymalnego limitu transakcji gotówkowych B2B z 15 000 do 8 000 zł.
Ministerstwo Finansów chce też utrudnić transfer nieopodatkowanych zysków do rajów podatkowych za pośrednictwem spółek wydmuszek . Oznacza to, że spółki zarejestrowane za granicą będą opodatkowane w Polsce. Resort proponuje dodatkowo uzupełnienie przepisów tzw. exit tax, czy podatku od wyprowadzania aktywów poza granice kraju. Mowa tu m.in. o sytuacja połączenia polskiej firmy z podmiotem zagranicznym.
W ramach pakietu uszczelniającego nadejdą również zmiany związane z pracą na czarno, które będą zapewniały ochronę nielegalnym pracownikom, zamiast pociągać ich do odpowiedzialności karnej i podatkowej. Po zmianach zniesiony zostanie m.in. obowiązek zapłaty zaległego podatku, pod warunkiem zgłoszenia faktu takiego stosunku pracy do PIP-u lub Urzędu Skarbowego. Wszelkie konsekwencje w tym przypadku ma ponosić pracodawca, a dodatkowo zapłaci podatek od minimalnej pensji za każdy miesiąc zatrudniania na czarno. Zatrudniający nie będzie mógł zaliczyć tych opłat do kosztów uzyskania przychodu.
Tagi: Polski Ład, pakiet uszczelnień, auta poleasingoweData publikacji: 08/07/2021
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Nowości
Firmy leasingowe prestrzegają przed oszustami
Wyniki branży leasingowej w 2021 roku
Rejestracje samochodów osobowych w Europie w 2021
Nasza redakcja
Perły Polskiego Leasingu
Gazeta Finansowa
Nie pracuję, ale rozwijam swoje hobby
Gazeta Olsztyńska
Podaruj sobie czas
Gazeta Finansowa