Co to jest raport BIK? Leasing a Biuro Informacji Kredytowej
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane na temat osób ubiegających się m.in. o kredyt czy pożyczkę. Kredytodawcy dzięki BIK mogą sprawdzić historię kredytową wnioskodawców i ocenić ryzyko udzielenia finansowania. Z drugiej strony Biuro umożliwia firmom i klientom indywidualnym pobranie raportu w celu sprawdzenia własnej sytuacji finansowej. Historia kredytowa w BIK może także wpływać na decyzję przy leasingu, choć pod tym względem jest łatwiej niż w przypadku dużego kredytu bankowego.
Nawigacja:
- BIK – co to jest?
- BIK a BIG – różnice
- Jak sprawdzić BIK za darmo?
- Raport BIK – jak go pobrać i ile kosztuje?
- Co zawiera raport Biura Informacji Kredytowej?
- Leasing a BIK
BIK – co to jest?
BIK (BIuro Informacji Kredytowej) to przedsiębiorstwo stworzone w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i banki prywatne. Jednym z jego zadań jest gromadzenie informacji dotyczących historii kredytowej konsumentów, rolników, a także przedsiębiorców. W bazie BIK znajdują się dane na temat zaciągniętych przez daną osobę kredytów, pożyczek, limitów kredytowych, zakupów na raty czy kart kredytowych.
Sprawdzenie informacji zawartych w BIK pozwala stwierdzić kredytodawcy, czy wnioskodawca nie ma negatywnej historii kredytowej, która jest przecież bezpośrednio związana ze zdolnością kredytową. W ten sposób instytucja finansowa weryfikuje gotowość kredytobiorcy do terminowej spłaty zadłużenia.
Należy zaznaczyć, że samo figurowanie w rejestrze nie oznacza odmowy otrzymania finansowania. Co więcej, długa i solidna historia kredytowa to większe szanse na otrzymanie np. kredytu dla firm na korzystniejszych warunkach. Z drugiej strony, jej brak może być przeszkodą w uzyskaniu większego kredytu, ponieważ kredytodawca nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie przebiegać spłata zobowiązania. Warto także wspomnieć, że incydentalne „potknięcia” w regulowaniu zadłużenia nie muszą mocno wpływać na ocenę kredytową a w konsekwencji decyzję przyznania finansowania, w odróżnieniu od zaniechania opłacenia należności.
Różnice pomiędzy BIK a BIG
Choć akronimy tych dwóch instytucji są łudząco do siebie podobne, w rzeczywistości to nie ten sam podmiot. BIK i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) znacznie różnią się między sobą. Pierwszą zasadniczą różnicą jest główne zadanie danej instytucji. Jak już wcześniej wspomniano, BIK gromadzi i udostępnia dane o wiarygodności/historii kredytowej osób i firm, dotyczące spłaty zaciągniętych zobowiązań. BIG natomiast zbiera i przekazuje informacje o terminowym opłacaniu rachunków i faktur. Istnieje kilka Biur Informacji Gospodarczej (ERIF, InfoMonitor, KRD, KBIG, KIDT), gdzie Biuro Informacji Kredytowej to pojedyncza instytucja.
To nie jedyna różnica między BIK a BIG. Kolejne obejmują m.in. przepisy prawa, na podstawie których działają te instytucje czy rodzaje podmiotów, które mają prawo przekazać dane do każdego z tych rejestrów.
Może Cię zainteresować: Na czym polega faktoring?
Jak sprawdzić BIK bezpłatnie?
Biuro Informacji Kredytowej na podstawie zebranych danych dokonuje tzw. scoringu, czyli oceny punktowej. Im jest ona wyższa, tym lepsza historia kredytowa i większe szanse na otrzymanie finansowania. Co ciekawe, raz na 6 miesięcy możliwe jest uzyskanie podstawowego raportu bez żadnych kosztów. Aby otrzymać dane dotyczące historii kredytowej, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić za pośrednictwem internetu (z poziomu konta na stronie BIK) lub wysłać podanie na adres instytucji. Wniosek zostanie także przyjęty bezpośrednio w Centrum Obsługi Klienta (ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa).
Choć BIK ma własną infolinię, nie ma możliwości złożenia prośby o darmowy raport za jej pośrednictwem. W bezpłatnej wersji znajdują się podstawowe informacje dotyczące historii kredytowej. Dokument zawiera m.in. ewentualne zastrzeżenia danej instytucji do regulowania zobowiązania, bez podawania jej nazwy. Czas oczekiwania na darmowy raport może trwać nawet ok. miesiąca. Natychmiastowe poznanie swojej sytuacji w szczegółowy sposób zapewnia płatna wersja usługi.
Sprawdź też: Leasing dla nowych firm i startupów – poradnik
Ile kosztuje i jak pobrać raport BIK?
Szczegółowe informacje o historii kredytowej i scoringu są dostępne w formie odpłatnego raportu BIK. W przypadku klientów indywidualnych pojedyncze sprawozdanie kosztuje 39 zł. Możliwe jest także wykupienie pakietu 6 raportów z alertami BIK (informacją o próbie wyłudzenia) na 12 miesięcy w pakiecie.
Oferta dla firm obejmuje pojedynczy raport w tej samej cenie (39 zł), choć pakiet jest już nieco droższy i kosztuje 199 zł na rok. Podwyższona cena w porównaniu z klientami indywidualnymi wynika z większej liczby dodatkowych usług. Mowa tu m.in. o 3 raportach BIK o innych firmach, alertach oraz wskaźniku BIK prezentującym status własnej działalności.
Aby pobrać szczegółowy raport BIK, na początku należy zarejestrować się w portalu Biura Informacji Kredytowej. Rejestracja jest krótka, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, potwierdzić tożsamość, ustanowić hasło i zalogować się na konto. Po wybraniu danej oferty i dokonaniu płatności raport jest generowany automatycznie, przy niemal zerowym czasie oczekiwania. Można go obejrzeć w sekcji Raporty lub pobrać w formie PDF.
Raport BIK – co się w nim znajduje?
W pobranym raporcie znajdują się informacje pochodzące z BIK oraz BIG InfoMonitor. Dokument podzielony jest na kilka sekcji. Pierwsza z nich to wskaźnik BIK, który pokazuje ewentualne problemy ze spłatą danych zobowiązań. W przypadku klientów indywidualnych w raporcie znajduje się także informacja dotycząca scoringu, czyli oceny punktowej.
Oprócz tego analiza historii kredytowej obejmuje listę spłacanych kredytów, postępy w regulowaniu danego finansowania i szczegółową historię spłaty kredytów, pożyczek, limitów itd. Raport pozwala więc na łatwe kontrolowanie wszystkich aktywnych zobowiązań w jednym miejscu.
Leasing a BIK
Tak jak w przypadku zdolności kredytowej, informacje w BIK nie muszą być wnikliwie sprawdzane przez leasingodawców. Pomimo tego firmy leasingowe mogą wysyłać zapytanie do Biura Informacji Kredytowej dotyczące historii wnioskodawcy, szczególnie w przypadku chęci objęcia umową przedmiotów o bardzo wysokiej wartości czy nietypowych sprzętów. Trzeba także wiedzieć, że skorzystanie np. z leasingu samochodu będzie łatwiejsze niż ubieganie się o kredyt bankowy na auto, jeśli wnioskodawca posiada negatywny wpis w rejestrze.
Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy w przypadku problemów ze spłatą rat leasingu taka informacja trafia do BIK i tym samym pogarsza historię kredytową. Podobne obawy związane są też z faktem, że złożenie wniosku o kredyt zostaje odnotowane w rejestrze, także w przypadku otrzymania negatywnej decyzji. Większość leasingodawców nie wysyła danych do BIK. Do takiej sytuacji może dojść np. przy korzystaniu z tego rodzaju finansowania w banku. Ewentualna weryfikacja historii dokonywana jest dopiero w momencie rozpoczęcia etapu właściwego wnioskowania, a nie poznawania wstępnej decyzji czy zapytania o ofertę.
>>POZNAJ NASZĄ OFERTĘ LEASINGU<<
Tagi: BIK, raport BIK, historia kredytowa
Data publikacji: 26/07/2021
Czy pytanie okazało się pomocne?
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Nowości
Firmy leasingowe prestrzegają przed oszustami
Wyniki branży leasingowej w 2021 roku
Rejestracje samochodów osobowych w Europie w 2021
Nasza redakcja
Perły Polskiego Leasingu
Gazeta Finansowa
Nie pracuję, ale rozwijam swoje hobby
Gazeta Olsztyńska
Podaruj sobie czas
Gazeta Finansowa
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana